„Kivéreztetik” Eger alternatív klubját?
A vita tárgya egy több ezer négyzetméteres park, amelyet egy nyertes PHARE-pályázat értelmében a klubot működtető Egri Alternatív Kulturális Egyesület gondoz, ám a fenntartás összegét az egri önkormányzatnak kellene állnia. A civil egyesület az elmúlt három évben saját bevételeiből fizette a parkfenntartást, lassan azonban működését is veszélyezteti az elmaradt támogatás.
A tavaly az év civil szervezetévé választott egri EGAL klub öt évvel ezelőtt, az akkori szocialista-szabaddemokrata többségű önkormányzattal és a Művészetek Háza közhasznú társasággal közösen nyert el 300 millió forintnyi PHARE-támo gatást az úgynevezett Szent Miklós városrész rehabilitációjára. A felújítás központi eleme volt, hogy az akkor már több mint egy évtizede működő, s esztendőnként sok ezer látogatót fogadó EGAL klubot fejleszszék, s az épületet körbevevő pihenőparkot is rendbe tegyék. A pályázat feltételéül szabták, hogy a konzorciumi tagok 2011 őszéig üzemeltessék partneri együttműködésben az intézményeket és a parkot, ellenkező esetben vissza kell fizetniük a támogatási pénz egy részét, vagy kizárhatók más uniós pályázatokból.
Az első problémák azonban nem sokkal a beruházás átadása – 2006 tavasza – után már jelentkeztek is. A 2006-os önkormányzati választásokat a jobboldal nyerte a városban, s a fideszes többségű képviselő-testület pályázatot írt ki az EGAL klub üzemeltetésére.
– Mi rögtön jeleztük a polgármesteri hivatalban, hogy a konzorciumi szerződés szerint öt évig a mi egyesületünk a klub üzemeltetője, tehát jogszerűtlen új működtetőt keresni – mondja Juhász Mihály klubvezető, egyesületi elnök.
A klubra szemet vetettek jobboldali ifjúsági szervezetek is: az egyik, magát „egri nemzeti érzelmű fiatalok honlapjának” nevezett weblapon 2007-ben, az üzemeltetési pályázat kiírásakor a következő mondatokat lehetett olvasni: „A hozzánk hasonló fiatal értelmiség számára most eljött az idő, hogy kulturált szórakozási lehetőségeket teremtsen magának. Gyönyörű városunk, Eger szívében másfél évtizede üzemel egy, a hely szelleméhez méltatlan klub: nevén nevezve, az EGAL cult club”.
Az üzemeltetésre kiírt pályázatot végül visszavonták, a város vezetői ugyanis – jogászokkal konzultálva – belátták: valóban szerződésszegést követnének el, ha 2011 őszéig más működtetőt keresnének. Mindeddig azonban nem fizették ki azt a csaknem nyolcmillió forintot, amit az elmúlt három évben a klub fenntartói az intézményt körbevevő park gondozására fordítottak.
– Az első másfél évben mindenféle ígéreteket kaptunk a pénz kifizetésére, ám közben mégis visszatartották a nekünk járó összegeket – mondja Juhász Mihály. Hozzátette: tavaly öt alkalommal kérték levélben Habis László egri polgármestertől az ügy rendezését, de választ egyszer sem kaptak. Eger polgármestere viszont azzal érvel: jogi ügyről van szó, amely a városháza illetékes osztályára, s nem az ő hatáskörébe tartozik. Szavai szerint törvényesen járnak el az ügyben, ezért is vonták vissza három évvel ezelőtt az üzemeltetésre kiírt pályázatot.
Bartha Viktor, az egri polgármesteri hivatal jogi osztályának vezetője közölte: kezdeményeztek egy találkozót az EGAL klub fenntartóival, egyelőre ugyanis nincs a birtokukban sem olyan szerződés, sem olyan számla, amely igazolná a parkban elvégzett munkákat.
Az érintettek azt mondták: szeretnék végre ezt a helyzetet rendezni, ám ehhez mindenkinek lépnie kell egyet a másik fél irányába. Az első lépés az lehetne, hogy egyáltalán szóba állnak egymással. A számlatömböket majd csak ezután kellene elővenni.