Miskolci paneltűztitkok
Mint lapunkban olvashattak róla a nyáron: a miskolci avasi lakótelep egyik Középszer utcai tízemeletes házának hatodik emeleti lakásában csaptak fel a lángok. A tűz és a füst egy szinttel feljebb egy 39 éves anya, valamint 13 és 16 éves gyermekei halálát okozták. A tűzvizsgálatot végző Miskolci Tűzoltóság hivatalosan azt állapította meg, hogy a tűz keletkezésének oka ismeretlen, ám szakértőik szerint dohányzás, vagy egyéb nyílt láng miatt csaphattak fel a lángok a hatodik emeleti lakás konyhájában. Az eredménnyel azonban nem elégedtek meg a lakók, 24 család aláírásával fellebbeztek. A másodfokú eljárás lefolytatását a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság végezte el. A vizsgálat lezárult, ám annak tartalmát az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság csak januárban teszi közzé.
Szentes György szóvivő mindezt azzal magyarázta, hogy nem akarják, hogy a vizsgálat eredményéről a sajtón keresztül értesüljenek a miskolci önkormányzat vezetői.
Illés Tünde, a részben kiégett épület egyik érintett lakója tudósítónknak elmondta: az esetet újra vizsgáló nógrádi szakemberek sem határozták meg a tűz keletkezésének pontos okát, ám a lángok terjedésével kapcsolatban a miskolciaktól eltérő megállapításokat tettek. Információink szerint az egyebek mellett a lakóknak is megküldött határozat megállapítja: a lángok terjedésében az eddigi véleményekkel szemben nagyobb szerepet kaphatott a nem sokkal a tragédia előtt hőszigetelt épület külső homlokzatán elhelyezett szigetelőanyag. Az épület falára például nem ugyanabból az anyagból készült szigetelőlapok kerültek, mint amit leszámláztak a lakóközösségnek. A loggián pedig – ahol ott elhelyezett éghető anyagok segítségével a tűz leginkább terjedt felfelé – olyan anyagot találtak a szakemberek, amelynek nincs tanúsítványa. A három ember halálát okozó füst a tömítetlen gépészeti vezetékeken, szellőzőaknákon, a lépcsőházon, valamint a „kitört üvegezésű” keleti és nyugati nyílászárókon keresztül is áramlott felfelé.
Mint a lakótól megtudtuk, a másodfokon eljáró szakértők túl gyorsnak találták a tragédia utáni takarítást is, ami véleményük szerint nehézkessé tette a bizonyítékok begyűjtését. Illés Tünde elmondta: bár a tűz pontos okát most sem tudták meg, a mostani határozat legalább kapaszkodót ad a lakóknak a folytatásra. Bár ennek eldöntéséhez még egy lakógyűlést össze kell hívniuk, de valószínűleg kártérítési igénnyel lépnek fel a szigetelést végző vállalkozással szemben. A lakó szerint a határozat egyértelműen nem szögezi le, de érzékelteti, hogy a vizsgálat és a mentés során többször is hibát követtek el a miskolci tűzoltók.
A nógrádi igazgatóság megállapításaival a vizsgálat lezárult, jogerőre emelkedett, az ellen már csak jogszabálysértésre hivatkozva, bírósági keresetet lehet indítani. Az ügyben a rendőrség is vizsgálódik több ember halálát okozó gondatlan közveszély okozásának alapos gyanúja miatt. Gaskó Bertalan, a Borsod Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője tudósítónknak elmondta: gyanúsítottjuk még nincs.