Pénz kell a biztonságra
Rossz jel: Tiszalök 13,7 millió forintos pályázatát – bár a bírálók elismerték, hogy indokolt – forráshiányra való hivatkozással elutasította a regionális fejlesztési tanács. A terv: 16 kamera a bevezető utakon, a régi és az új belvárosban, továbbá a főként romák lakta Új telepen. Mint ismert, a romák sérelmére elkövetett gyilkosságsorozat egyik helyszíne Tiszalök volt, áprilisban itt lőttek le egy munkába induló férfit. A polgármester szeretné elérni, hogy feltöltsék a helyi rendőrőrs 12 fős létszámát is.
A szomszédos Tiszavasvári önkormányzata 2007 óta többször próbálkozott, ám sikertelen volt a pályázata, ezért a képviselő-testület úgy döntött, minden évben 13 millió forintot fordít kamerák vásárlására. Már van négy kamera a településen, tavaszra pedig reményeik szerint lesz húsz.
Az idén megerősítették a közterület-felügyeletet, portaszolgálat működik az intézményekben, és hatszáz embert vontak be a közmunkaprogramba, köztük olyanokat, akik korábban soha nem dolgoztak. A polgármester sze rint ennek köszönhetően jelentősen csökkent az élelmiszerlopások száma.
Nagykálló főtéren önerőből épült a biztonsági rendszer, hat kamerával. A jel a helyi rendőrségre fut be. Tavaszra húsz kamerájuk lesz: Geszteréddel közös pályázati támogatást nyertek. A biztonságot növelte az őrző-védő cég, amellyel ősszel állapodott meg az önkormányzat. Azóta kevesebb a bűncselekmény. Segítség ez a rendőrségnek is – bár a kállói őrsön húsz rendőr dolgozik –, éjszakánként csak egy járőrpár teljesít szolgálatot négy településen (Nagykálló, Geszte réd, Biri, Bököny), így időnként egy rendőr sincs a tízezer lelkes városban. Nyíregyházán tizenhat kamera figyeli a vasútállomást és környékét. A rendszer a nap 24 órájában üzemel. (Tudósítónktól)