Tízezer amerikai halt meg a H1N1-ben
Nyugat-Európában tetőfokára ért vagy csökkenő tendenciát mutat az újinfluenza-járvány, kivéve Franciaországot, ahol a betegség terjedőben van, csakúgy, mint Magyarországon - közölte tegnap a WHO. A járvány intenzitása csökken Grúziában, Bulgáriában és Ukrajnában is, Oroszországban nemrég érte el csúcspontját. Az "öreg kontinensen" 1242-en, Ázsiában és a csendes-óceáni térségben 1662-en haltak bele a betegségbe - írta az MTI.
Az USA-ban az elmúlt fél évben 47 millióan fertőződtek meg, 213 ezren kerültek kórházba, és csaknem 10 ezren haltak meg a H1N1 vírus következtében. A jó hír: a szakemberek szerint novemberrel lecsengett a második nagy hullám, és vírusmutációk sem nagyon rontották a vakcinák hatékonyságát. Nagy viszont a bizonytalanság, hogy visszatér-e az új típusú influenza a jövő év elején, mint ahogyan az 1918-as és az 1957-es pandémiának is volt harmadik hulláma - jelentette washingtoni tudósítónk.
- Ennek megjóslásához kristálygömbre van szükség - nyilatkozta a The New York Times-nak Lone Simonsen, a George Washington Egyetem epidemiológusa. "Az orvosok fele szerint sok új eset lesz májusig, a másik fele szerint nem. Az igazság az, hogy egyszerűen nem tudjuk" - mondta Thomas Frieden, a Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) igazgatója.
A helyi sajtó uralta amerikai média annyira nem keltett az ősszel pánikot, hogy egyes szakértők szerint sokakban nem is tudatosodott a veszély; igaz, a CDC közlése szerint a mostanra 43-ról 25-re csökkent azon szövetségi államok száma, amelyekben elterjedtnek nyilvánították a H1N1-et.
- Elképesztő, hány ember tesz úgy, mintha ez már elmúlt volna. A számok drámaian megnőhetnek - állítja Michael Osterholm, a Minnesotai Egyetem a fertőző betegségeket kutató intézetének igazgatója. Ő úgy számol: 50 millió amerikait beoltottak, további 50 millió fertőződött meg, 20 millióan pedig születésüktől fogva immunisak az új típusú influenzára, vagyis kérdés, mi történik a 320 milliós Egyesült Államok kétharmadával. Bár sokan várnak még az ellenszerre, az emberek fele egyáltalán nem akarja beoltatni magát, és felerészben oltották be az egyik fő kockázati csoportnak tartott egészségügyi dolgozókat is. De mostanra legalább 85 millió adag oltóanyag áll rendelkezésre.
Az adatokat azért is eltérően értelmezhetik, mert a szokványos, szezonális influenzában is meghal évente 36 ezer amerikai; ez a hatodik vezető halálok. Az ilyen járvány rendre februárban tetőzik.
Svédországban nyilvánosságra hoztak egy korábban titkosított megállapodást, amely szerint az állam köteles annak a páciensnek megelőlegezetten kártérítést fizetni, akinek egészségi károsodása lesz a Glaxo Smith Kline gyógyszergyártó cég által gyártott bármilyen védőoltástól. A kártérítés csak akkor fizethető ki, ha a céget egyidejűleg beperli a beteg. (S. P.)