Emberkísérlet? Kivégzés mélyaltatással
A brutális gyilkosság elkövetéséért Ohio államban elítélt Kenneth Biros sorsát kedden a legfelsőbb bíróság fellebbezést elutasító döntése pecsételte meg, amelyet mindössze egy órával a halálos injekció beadása előtt hirdettek ki. Az 51 éves férfi ügyvédje emberkísérletet emlegetve sürgette a kivégzés leállítását, míg az államügyész úgy fogalmazott: "valakinek az elsőnek kell lennie". Felmerült, hogy az új módszer nem ütközik-e az 1947-es nürnbergi kódexbe; az orvosiszabály-gyűjteményt a bajor városban rendezett náciperek nyomán hozták létre.
Amerikában, így Ohióban is az injekcióval végrehajtott halálos ítéleteknél eddig a "háromkoktélos" megoldást alkalmazták: az első méregtől az elítélt elveszíti az eszméletét, a másodiktól ellazulnak az izmai, a harmadik pedig szívleállást idéz elő. Az északi államban már korábban is előfordultak malőrök a kivégzésnél, de a pontot az i-re egy nemrégi eset tette fel. Mint lapunk is megírta, egy kivégzést le kellett fújni, miután az elítélt - meg nem erősített hírek szerint a kábítószerezéstől tönkrement - karján 18 próbálkozás után sem találtak a vénába, és a szenvedéstől a végén már sírva próbálta elősegíteni a saját halálát. Végül visszakerült a siralomházba.
Az amerikai halálos ítéletek állandó céltáblái a jogvédőknek és az etikai szakértőknek. A minap egy texasi ügyben az vezetett szintén a legfelsőbb bíróságon végződött jogvitához, hogy ki lehet-e végezni valakit 70 körüli intelligenciahányadossal. Az egy kislány megerőszakolásáért és megöléséért elítélt férfi ügyvédje azzal érvelt: (azóta kivégzett) védence szellemi képessége olyannyira korlátozott volt, hogy súrolta az értelmi fogyatékosság határát.