Tüntettek a londoni magyar követség előtt
Lapunk tegnapi értesülése szerint Takács László londoni magyar főkonzul egyelőre várja, hogy minden információt megkapjon a november elején a brit hatóságok által Magyarországnak átadott két brit üzletember, Michael Turner és Jason McGoldrick ügyében. Hétfőn mintegy negyvenen vettek részt azon a demonstráción a londoni magyar képviseletek előtt, melynek híréről lapzárta után értesült a Népszabadság.
A tüntetéseken részt vett a Dorset grófságban található Corféban élő Turner parlamenti képviselője, Jim Knight is, aki panaszlevelet adott át dr. Takács László főkonzulnak. Ebben arra hivatkoznak, hogy a kiadatás során több előírást nem tartottak be, illetve a két férfit "embertelen" körülmények között tartják őrizetben Magyarországon. A politikus Alan Johnson belügyminiszternek és Kinnock bárónőnek, Európáért felelős külügyi államminiszternek is átnyújtotta az egyik gyanúsított édesapja, Mark Turner beadványát.
Lapunknak a főkonzul elmondta: a 27 éves Turner és a 37 éves McGoldrick kiadatását két független angol bíróság, előbb ez első fokon eljáró, még április 23-án, majd a londoni felső-, azaz fellebbviteli bíróság október 27-én hagyta jóvá a magyar bíróság által kiadott európai elfogatóparancs alapján. Gatwick repülőterén adták át őket a magyar hatóságoknak, alkotmányos és nemzetközi jogi keretek között egy hónapos előzetes letartóztatásba helyezték a gyanúsítottakat. Az üzletszerűen elkövetett csalás bűntettének gyanúja miatt megkezdett eljárás folytatódik velük szemben és ugyanolyan körülmények között tartják őket őrizetben, mint a magyar letartóztatottakat. Mark Turner kifogásolta, hogy fia a nap 23 óráját zárkájában kénytelen tölteni, heti egy alkalommal zuhanyozhat, és november 2. óta mindössze háromszor tudta felhívni családját telefonon. Az átadást megelőzően egy évig tartott a jogi huzavona, de a gyanúsítottak önként adták fel magukat a Komoly Visszaéléseket Vizsgáló Hivatal tisztjeinek.
Brit lapok beszámolója szerint a két férfi egy marketing- vállalkozást működtetett Magyarországon, melybe a Turner család százezer fontot fektetett be. A cég megbízók számára potenciális ügyfelek listáját állította össze, többek között telefonon szerzett információk alapján. A vállalat 2004-ben összeomlott. Úgy tűnik, a csődről különböző vélemények alakultak ki, míg a két férfi az üzleti életben előforduló kudarcnak tekintette, hogy mintegy száz magyarországi hitelezője becsapva érezte magát. Turner és McGoldrick 18 ezer font adósságot hagyott hátra, ami ma 5,3 millió forintnak felel meg. Az idősebb Turner, a népszerű Corfe-Castle kocsma tulajdonosa, a dorseti helyi lapnak úgy fogalmazott, hogy az eljárás olyan, "mintha pöröllyel törnének össze egy szem diót".