Jég- és kőlavina temethette maga alá a magyar hegymászókat

Tegnap a déli órákban felszállt egy kínai katonai helikopter Szecsuan (Sichuan) tartományban, és személyzete mintegy 4200-4400 méterre emelkedve a megadott területen és koordináták szerint felderítette a terepet abban a térségben, ahol nagy valószínűséggel eltűnt a négy magyar hegymászó október 22-én vagy 23-án - tájékoztatta a magyar diplomáciai képviseletet a tartományi külügyi hivatal helyettes vezetője.

Kedden helyi idő szerint 12 óra 30 perckor indult útjára a keresőhelikopter, és délután 4 óráig volt a levegőben - közölte Sárközy Péter magyar főkonzul elmondása szerint a kínai keresők a szecsuani hegymászószövetség által rendelkezésükre bocsátott információk, fényképek és feladatmeghatározás alapján repültek be a megadott területre, de emberi nyomokat nem találtak.

A helikopter személyzete fényképfelvételeket készített, amelyeket a magyar fél részére továbbítani fognak. Elhangzott, hogy 5000 méteren sűrű felhőzet volt, ezért magasabbra nem tudtak emelkedni. A helikopter személyzetének összetételéről nem érkezett információ, annyi bizonyos, hogy a hadsereg nem vette igénybe a konzultáció lehetőségét, amit Mécs László korábban felajánlott.

Sárközy Péter levélben tájékoztatta a történtekről az eltűnt magyar hegymászók hozzátartozóit azzal, hogy Szecsuanból megkérdezték, élni kíván-e még a magyar fél a helikopteres felderítés lehetőségével.

Mécs László és Pechtol Anna a hozzátartozók képviseletében Csengtuban (Chengdu) tegnap átnézték azokat a tárgyakat, amelyeket a kínai mentők korábban lehoztak a hegyről, és kiválasztották közülük a személyes jellegűeket, amelyeket hazavisznek magukkal. Pechtol Anna meghatalmazást adott a szecsuani hegymászószövetség főtitkárának, hogy szerezze be a dokumentumokat, amelyekkel igazolható, hogy Kínában már hivatalosan is megtörtént az eltűntté nyilvánításuk.

Az elmúlt napokban lezajlott helyszíni tényfeltáró út során megállapították, hogy a négy magyar hegymászó minden bizonnyal rendkívül veszélyes helyen tartózkodott, amikor a magasból több tíz méter vastagságú, több száz tonna össztömegű kő- és jéglavina indult el és borított be vastagon jelentős kiterjedésű területeket. A kínai szakemberek és Mécs László korábban úgy nyilatkoztak, nem látják esélyét annak, hogy az eltűnt hegymászókat élve megtalálják.

Caoke (Szecsuan), 2009. november 15.
A névtelen, lényegében felfedezetlen hegy Szecsuanban, melynek a középén - jól látható - szakadt le a jég és a szikla, ami feltehetően betemette a magyar hegymászókat. A hegy nem tartozik a Himalájához, csúcsa 60
Caoke (Szecsuan), 2009. november 15. A névtelen, lényegében felfedezetlen hegy Szecsuanban, melynek a középén - jól látható - szakadt le a jég és a szikla, ami feltehetően betemette a magyar hegymászókat. A hegy nem tartozik a Himalájához, csúcsa 6079 méter magasan van. A négy magyar hegymászó október 7-én ennek meghódítására indult és amelynek során veszett nyomuk október 22-e után. A helyszínre érkezett egy kilenctagú kínai-magyar csoport, amely közösen igyekszik tájékozódni a történésekről. A eltünt hegymászók eddigi keresése nem hozott eredményt. Hamarosan megkezdődhet a helikopteres felderítés is, bár a szakemberek szerint kevés remény maradt arra, hogy életben találják őket. MTI Fotó: Trebitsch Péter
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.