Évek házi őrizetben
Ruttner György ügyvéd csütörtöki keltezésű kérelmében védence házi őrizetének megszüntetését kérte a Fővárosi Ítélőtáblától. Úgy érvelt, ha a bíróság indokoltnak tartja, hogy Kerék továbbra is személyi szabadságát korlátozó intézkedés hatálya alatt maradjon, rendeljen el vele szemben lakhelyelhagyási tilalmat. Ez esetben ugyanis már elhagyhatná a lakását, és dolgozhatna is. Ruttner emlékeztette a bróker-perben másodfokon eljáró ítélőtáblát, hogy a büntetőeljárásról szóló törvény kötelezi a bírót: a szóban kihirdetett ítéletét 30, a szövevényes ügyeket 60 napon belül írásba kell foglalnia. A Kulcsár-ügyet ezzel szemben nyolc hónappal az ítélet kihirdetése után foglalták írásba. Azóta újabb hét hónap telt el, s még mindig nem terjesztették elő az iratokat a Fővárosi Ítélőtáblához.
Ruttner úgy véli, az eljárás ilyen nagy mértékű elhúzódása sérti Kerék Csaba tisztességes eljáráshoz való jogát, és már-már az emberi jogok megsértésének határát súrolja.
Gatter László, a Fővárosi Bíróság elnöke a Népszabadságnak nyilatkozva (Nsz., 2009. április 7.) elismerte, hogy késett a Kulcsár-ügy ítéletének írásba foglalása. Rámutatott ugyanakkor, hogy az előírt határidő több esetben betarthatatlan.
Ruttner György kérelmében azt kérdezte: "Miért a védencemnek kell elszenvednie azokat a hátrányokat, amelyek abból erednek, hogy az eljárás - a hatályos jogszabályok szerint - törvénysértőn elhúzódott?"
Kerék Csaba egyébként bizonyos szempontból rosszabbul jár ha "csak" lakhelyelhagyási tilalmat rendelnek el vele szemben. Mert míg az előzetes letartóztatásban és a házi őrizetben töltött időt a bíróság beszámítja az ítéletbe, a lakhelyelhagyási tilalom alatt töltött időt nem vonják le az ítéletből.