Kezdhetik gyártani a hőszivattyúkat
- A projekt saját tőkéből, állami támogatásból, valamint a Magyar Fejlesztési Banktól felvett hitelből valósult meg - közölte Bántó Károly, a beruházó Genex Zrt. vezérigazgatója. Termékeihez hasonlóan a gyár is igyekszik minimálisra csökkenteni a környezeti terhelést: a villamosenergia-ellátáshoz szélgenerátorokat, napelemeket, a meleg víz előállítására pedig napkollektorokat használnak.
Az üzem Borsod megye egyik olyan szegletében épült fel, ahol rendkívüli mértékű a munkanélküliség. Molnár Zoltán polgármester arról beszélt, hogy a 870 lakosú településen 160 állástalan ember él. A kezdetben 20-25, majd később ötven dolgozót foglalkoztató gyár nemcsak a településnek, hanem a munkahelyek tekintetében Perkupánál még rosszabb helyzetben levő falvaknak is sokat jelent - tette hozzá.
A háromezer négyzetméter alapterületű üzem hetvenezer négyzetméteres ipari területen épült fel. A magyar tulajdonú GenexAir perkupai klímagyárában energiatakarékos és környezetbarát klímatechnikai berendezéseket, folyadékhűtőket, telekommunikációs központokban használatos klímagépeket, valamint alternatív energiafelhasználási megoldást kínáló - a gázfűtés kiváltására is alkalmas - geotermikus hőszivattyúkat gyártanak majd. A termelés várhatóan még az idén megkezdődik, a gyártási csúcsot előreláthatólag jövőre érik el.