Add el, és béreld vissza!

A vállalkozások vagyonában általában jelentős tételt képviselnek a tulajdonukban álló ingatlanok. Ezt a tőkét a válság előtt viszonylag könnyen és olcsón tudták jelzálogalapú forrásszerzésre felhasználni. - A válságban azonban ez gyökeresen megváltozott, sokan hiába fordulnak a bankokhoz - mondja Jakab Miklós, a GVA Robertson értékbecslési részlegének vezetője. - Az alternatívát az ingatlan értékesítése és visszabérlése jelentheti. Ezzel a megoldással a vállalat tőkét vonhat be a forráshiányos piacon, ami kétségtelenül szemléletmódváltást követel, hiszen a társaság tulajdonosból bérlő lesz.

A tőkebevonási lehetőség azonban ellensúlyozhatja a tulajdonjogról való lemondást. Ez adózás tekintetében is előnyös lehet, hiszen tulajdonosként az ingatlant csak 50 év alatt amortizálhatja könyveiben a vállalat, míg a bérleti díjból visszaigényelheti az áfát és a nettó összeget költségként elszámolhatja. Abban az esetben, ha az ingatlant a közeljövőben egyébként is értékesítette volna a cég, ez csak egy előre hozott döntés, ami kifizetődő lehet.

A tőkét bevonni kényszerülő cégnek olyan befektetőt kell találnia, aki hajlandó megvásárolni az ingatlant, majd bérbe adni azt a cégnek. - A befektető számára a legfőbb kockázatot az jelenti, ha a bérleti szerződés a megtérülési idő előtt szűnik meg. Jelentősen csökkentheti azonban ennek kockázatát, ha alaposan felméri az ingatlan értékét és jövőbeli hasznosítási lehetőségeit. Egy jól hasznosítható ingatlant ugyanis gyorsabban és könnyebben tud értékesíteni vagy ismét bérbe adni, ha a korábbi tulajdonos nem tudná fizetni a bérleti díjat. Az ingatlant visszabérlő vállalat számára pedig a jelenlegi, viszonylag alacsony bérleti díjak biztosítanak kedvezőbb forrásköltséget a banki finanszírozáshoz viszonyítva - tette hozzá Jakab Miklós.

A kereskedelmi vagy szolgáltató profillal rendelkező cégek e téren jellemzően előnyösebb helyzetben vannak: ingatlanjaik forgalomképességük és könnyebb kiadhatóságuk miatt nagyobb biztonságot nyújthatnak a befektetőnek. A termelő- vállalatok ezzel szemben általában olyan speciális, a saját tevékenységükre szabott épületben működnek, amelyek másfajta hasznosítása nehéz vagy nagyon költséges.

A visszabérlő cég garanciákat is kínálhat a bérleti szerződés biztosításához. Multinacionális vállalatok esetében az anyavállalat garanciája, esetleg bankgarancia szavatolhatja a bérleti szerződést, illetve a bérleti díj megfizetését, így a viszszabérlő akár több tőkéhez is juthat.

- A bérleti díjat, illetve az eladási árat piaci alapokon kell meghatározni, ezért jól felkészült és széles körű piaci tapasztalatokkal rendelkező értékbecslő alkalmazása mindkét félnek alapvető érdeke - hangsúlyozta Jakab Miklós.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.