A Titanic 'nemzetközi kincs'
A meghallgatások során a tengerjogban jártas Rebecca Beach Smith fog elnökölni, aki "nemzetközi kincsként" tekint a hajóroncsra. A bíróság célja a felszínre hozatali díj megállapítása, illetve hogy jogilag garantálja a Titanicból származó több ezer lelet alkotta műkincsgyűjtemény sérthetetlenségét és a nyilvánosság számára való örökös hozzáférhetőségét. (Néhány darab már így is a londoni aukciósházakba került.) Az 5900 darabból álló és 110 millió dollár összértékű gyűjteményt kínai vázák, hajókellékek és személyes holmik alkotják, melyek az atlantai Premier Exhibitions vállalat gondozásában járják a világot.
A Titanic az első útján, 1912. április 15-én süllyedt el. 1985-ben Robert Ballard oceanográfus fedezte fel a roncsot, és azóta is jogi csatározások folynak körülötte. Eddig hat alkalommal hozott fel leleteket az RMS Titanic. Bár a bíróságok tisztázták a vállalat kizárólagos jogát a kiemelésre, ám kijelentették, hogy a cég nem rendelkezik sem a hajótest, sem az arról származó műkincsek felett.
A Virginia állambeli Norfolk városában tartott meghallgatások során az RMS Titanic társaságnak bizonyítékokat kell felmutatnia többek között a korábbi expedíciókba fektetett munkáiról, a két és fél mérföldnyi mélyen fekvő hajóroncshoz való merülések kockázatairól, valamint a felhozott műkincsek megőrzésére tett erőfeszítéseiről és a hajó régészeti értékéről.
Amennyiben a bíróság elfogadja az RMS Titanic kérését, a vállalat bírósági jóváhagyással adhatná el az egész Titanic-gyűjteményt egy múzeumnak. Ám előbbi állítása szerint nincsenek ilyen tervei. A bíróságnak ugyanakkor egy másik versenyző, a brit állampolgárságú Faulkner Woolley ajánlatát is figyelembe kell vennie, aki megtámadta az RMS Titanic kizárólagossági jogát, és saját mentési művelettel rukkolt elő. (MTI)