A bikinivonal április 4-éje

A bikini már legalább 15 éve hódított Magyarországon, amikor ez a felvétel 1976 júniusában elkészült. Bár a képen ez nem annyira látszik, de a fürdőruhadivat akkori állása szerint a női test terra incognitái erősen csökkenő tendenciát mutattak. Vagyis hát egyre kevesebb fel nem tárt terület maradt. Persze előttünk állt még a monokini és a tanga nagy hódítása, melyek után tényleg eltűnt szinte minden "fehér folt". 1976-ban azonban az Április 4. Ktsz modelljei még nem tartottak itt.

Ebben az esztendőben nem írhattak a tudósítók szenzációs híreket a strandviselet divatbemutatóiról. A cikkek főleg az anyagok és a színek változásairól szóltak. A fazonok 1975-höz vagy 1974-hez képest változatlanok - legfeljebb az figyelhető meg, hogy kissé ravaszabbak az egyrészesek kivágásai, s merészebbek a bikinik. A felső résznél már egyre kevésbé alkalmazzák a műanyag melltartókosarat, s egyre divatosabbak a testhez tapadó holmik. Az anyagok tekintetében a hagyományos pamutkarton mellett egyre több a szintetikus textilből készült fürdőruha: a jól száradó és rugalmas poliészter és a poliamid. Ami pedig a színeket illeti: az egyszínűt 1976-ban éppen kiszorítja a mintás viselet.

Ma már valószínűleg kevesen emlékeznek rá, de a magyar "fürdőruhaipar" egyik fő gyártó bázisa éppen az Április 4. Ktsz volt. Ennek a "kisipari termelőszövetkezetnek" (hogy fölfejtsem a ktsz betűszó jelentését) látjuk itt felvonulni a termékeit, mégpedig a kor legismertebb magyar manökenjein. Egyébként az Április 4. Ktsz-en kívül a Budapesti Finomkötöttárugyár, a Fővárosi Ruhaipari Vállalat, a Váci Kötöttárugyár és a Verseny Ruházati Ktsz fürdőruháit lehetett még kapni a boltokban. Vagy NDK-importot. Férfiúszónadrágból koreait és jugoszlávot is. Sőt "a legújabb divatú termékek választékának bővítése céljából kis mennyiségben jó használati tulajdonságokkal rendelkező, szép kivitelű, tőkés országokból származó (olasz, spanyol, osztrák) fürdőruhákat kínálnak" - írta egy korabeli fogyasztóvédelmi lap. A férfiúszók és az olcsóbb női szettek 100-200 forintba kerültek, a minőségibb női darabokért azonban 300-500 forintot is elkértek.

Nyilván nem a magas fürdőruhaárak miatt, de éppen ekkoriban, a hetvenes évek közepén bontott zászlót egy kis társaság a délegyházi bányatavaknál, amely teljesen elvetett mindennemű fürdőruhát és fehér foltot. Még a bikinit is. Ezt neveztem a bikinivonal április
4-éjének. A fiatalabbak kedvéért talán csak annyit, hogy április 4-e a "felszabadulás" piros betűs ünnepe volt.

Az írás és a kép a nol.hu Kultúra rovatában vasárnaponként megjelenő Képmentő sorozat egy darabja. A szerzők a Népszabadság gazdag fotóarchívumából válogatnak.

Fazonigazítás 1976-ban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.