Zalkodi ütésváltások
A képviselő ütötte a polgármestert, vagy a polgármester a képviselőt? Augusztus 19. óta ez a legfőbb beszédtéma a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Zalkodon. A 270 lakosú, jelentős munkanélküliséggel és szociális problémákkal küzdő bodrogzugi zsáktelepülés központjában járda-, valamint parkolóépítés folyik, a földmunkák során pedig állítólag koponyák és csontok kerültek elő. Két képviselő a helyszínre sietett, hogy a leletek védelme érdekében leállíttassák a munkákat. Hogy ezután mi történt, az a rendőrségi vizsgálat nyomán kiderülhet.
Szendi István polgármester érdeklődésünkre elmondta: Stefán János és Trembulyák József trágár és sértő jelzőkkel illették. A polgármester közelben dolgozó fia figyelmeztette őket, hogy fejezzék be apja szidalmazását. Szendi szerint ekkor Trembulyák megütötte a fiút, ezután a polgármester arcán csattant két ütés, ő a földre is került. Elmondása szerint a további bántalmazástól a beruházáson dolgozó munkások mentették meg. A dulakodásban a képviselő is elesett, és beverte a fejét - közölte a faluvezető. Hozzátette: véleménye szerint az indulatok azért szabadultak el, mert a hattagú helyi képviselő-testületben tavaly év közepétől patthelyzet alakult ki a polgármestert támogató és ellenző képviselők között.
Trembulyák József azt mondta: előbb a fiú lökte meg őt, majd Szendi István kétszer is fejbe vágta egy súlyos mérőszalaggal. Elesett, elvesztette az eszméletét. A vele együtt érkezett Stefán János elmondása szerint a polgármester még ekkor is ütötte a férfit. Ők ketten úgy döntöttek: amíg Szendi István a falu vezetője, nem vesznek részt az önkormányzat ülésein. Még akkor sem, ha ezzel megbénul a falu irányítása, hiszen a képviselő-testületben nem lesz meg a határozatképességhez szükséges létszám. Véleményük szerint a polgármester olyan pályázatokat akart eddig is benyújtani, amelyekhez a település 41 millió forintos költségvetéséből nem tudták volna előteremteni az önerőt.
A polgármester szerint a helyzetet csakis az oldaná meg, ha a képviselők szavazatukat adnák a falu fejlődését elősegítő pályázatok beadásához. Szerinte több tízmillió forinttól azért esett el Zalkod, mert a képviselők nem támogatták az olyan fejlesztéseket, mint a faluközpont és a kultúrház felújítása, falumúzeum kialakítása.
Kiss György, az Észak-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal felügyeleti és igazgatási monitoringosztályának vezetője elmondta: ha a testület nem fogadja a költségvetést, ezzel mulasztásos törvénysértést követ el, az állam pedig nem folyósítja részükre a normatívákat. Így nem tudják kifizetni a segélyeket sem.
A rendőrségen mindkét érintett feljelentést tett, az ügyben megkezdődött a vizsgálat.