Nincs meg Amundsen hidroplánja
1926-ban Amundsen az olasz Umberto Nobile és az amerikai Lincoln Ellsworth társaságában léghajón repült át az Északi-sark fölött. Két évvel később, 1928. június 18-án a norvég kutató, valamint honfitársa, Leif Dietrichson és velük együtt négy francia eltűnt a Barents-tenger térségében, miközben a Latham 47 típusú hidroplánon megpróbáltak segítséget nyújtani Umberto Nobile számára, aki egy újabb sarki expedícióról visszatérőben társaival egy jégtáblán rekedt.
Amundsen és társai eltűnésének körülményei ismeretlenek, sem a hidroplánra, sem utasaira nem akadtak rá azóta sem. Umberto Nobilét és expedíciójának egy részét viszont később sikerült megmenteni.
Az eltűnt, vízre szálló repülőgépnek eddig csak egy úszóját és egy üzemanyagtartályát találták meg. Az észak-norvégiai Tromsö múzeumában őrzött tartály sérüléseiből arra lehetett következtetni, hogy Amundsen gépe kényszerleszállást hajtott végre a tengeren.
- Valaki egy kést és egy nagy kalapácsot használt a tartályon. Ez annak bizonyítéka, hogy legalább egy ember túlélte a leszállást, de az expedíció nem készült fel a tengeri túlélésre. Az életben maradottak valószínűleg megpróbáltak visszatérni a jégmezőre - mondta Kjell Lutnes tromsői múzeumigazgató, aki tagja volt az expedíciónak, amely Amundsen hidroplánjának maradványait a norvég haditengerészet legkorszerűbb technikával felszerelt hajóinak segítségével próbálta felkutatni egy 120 négyzetkilométernyi területen, a sarkvidéki Medve-szigettől északnyugatra. Itt történt 1933-ban, hogy egy helyi halász látni vélte a roncsokat.
Az expedíció új-zélandi vezetője, Rob McCallum csalódottan beszélt arról, hogy vagy tévesek voltak a hajdani halász adatain alapuló helymeghatározások, vagy pedig a halászhajók vonóhálói más helyre vitték a roncsokat.
Bár Amundsen repülőgépét nem sikerült megtalálni, a tengerfenékről készült felvételek súlyos környezeti pusztulást tártak fel a Barents-tenger mélyén. - Láttuk, hogyan pusztítják a tengerfeneket a hatalmas vonóhálók. Magukkal hurcolnak minden korallt, amelyek aztán soha többé nem nőnek ki újra. Ez egy igazi ökológiai botrány - jelentette ki a múzeumigazgató. (MTI)