Doktor úr, a maga szíve...

A fizikai munkást fenyegeti leginkább a rák, az ápolónőket az infarktus, a hát-, a gerinc- és ízületi bántalmaktól pedig a bolti eladók szenvednek leginkább. Ezt mutatták ki nemrégiben az ausztrál kutatók.

Hát- és ízületi fájdalmak, infarktus, rák - civilizációs betegségek, amelyekre, úgy tűnik egy-egy foglalkozás különösen hajlamosít - derül ki az ausztrál kutatók eredményeiből. A Medical Journal of Australia című orvosi folyóiratban publikált kutatásban több mint négyezer, 45-65 éves dolgozót vizsgáltak meg, s kiderült: a krónikus betegségek bizonyos foglalkozásokhoz köthetők.

Azt, hogy az egészségügyben az infarktus, illetve különböző pszichés eredetű megbetegedés gyakoribb, már itthoni kutatások is bizonyították. Ezek szerint az orvosok öt-hat évvel rövidebb ideig élnek, mint a lakosság többsége, és nem ritka közöttük az öngyilkossági kísérlet, ami a túlhajszoltságra, az úgynevezett kiégési szindrómából fakadó depresszióra vezethető vissza. Ráadásul, míg az orvosok többsége hatékonyan gyógyítja betegeit, addig saját depreszszióját eltitkolja, és senkivel nem beszél problémájáról. A kórházi orvosoknál a sorozatos ügyeletek és a napi munka mellett sokan még magánrendelést is vállalnak, sokan szenvedélybetegek közülük. A mentőorvosok körében pedig szinte már mindennapos az ötven-ötvenöt éves kor körüli infarktus.

Már jó ideje létező fogalom, a köztudatba is átszivárhott a menedzserbetegség, ami a hosszan és folyamatosan tartó stressz hatására alakul ki. Eleinte állandó fáradékonysággal, ingerültséggel, az agresszióig fokozódó viselkedészavarral kezdődik. Később már szívpanasz, infarktusveszély, magas vérnyomás, agyérgörcs, gyomorpanaszok alakulnak ki.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.