Iszik és drogozik a "nagy generáció"
Az 50 és 64 év közötti amerikai férfiak negyede, a nőknek csaknem tizede gurított le legalább öt italt egymás után a kérdezést megelőző hónapban legalább egyszer - derült ki a 11 ezer főre kiterjedő vizsgálatból. A 65 éven felülieknél - saját bevallásuk szerint - száz férfiból 14, száz nőből pedig három tett ugyanígy. Annak magyarázatával a kutatók egyelőre adósak, hogy - a fiatalokhoz hasonlóan, akik körében a nagyivók 45 százalékos arányát mérték - a túlságosan önfeledt társas szórakozás vagy éppen a magány készteti-e az idősebbeket ivásra. A gyakran a pohár fenekére néző férfiak az agglegények és a jómódúak közül kerülnek ki, ők kábítószerhez is gyakrabban nyúlnak. Az egyedülálló nők inkább "gyógyszereznek", azaz drogként fogyasztanak receptre kapható orvosságokat.
Európában egy brit tanulmány kapcsán kongatták meg a vészharangokat.
- Számos aggodalom hangzott el a fiatalok ivászata kapcsán. Sokakat azonban meglep, hogy ez éppen visszaszorult az elmúlt években, az idősebbeknél ellenben elterjedt - mondta Lesley Smith, az oxfordi Brookes Egyetem kutatója.
Csak véletlen: ugyancsak szerdán közölték a drogfogyasztással és általában a pszichiátriai betegségekkel foglalkozó amerikai kormányügynökség, a SAMHSA jelentését. Kiderült: az 50-es éveikben lévő amerikaiak kábítószer-fogyasztása csaknem megduplázódott - 5,1%-ról 9,4-re emelkedett - öt év alatt. Ennek a hivatal szerint az a magyarázata, hogy az 1946 és 1964 között született "baby boomerek" megőszülve sem hagynak fel a drogokkal, viszont egyre többen léptek be közülük a vizsgált korcsoportba. A szakembereket általában is aggasztja a "nagy generáció" nyugdíjba vonulása. Egy tavaszi kormányjelentés szerint a vártnál korábban, 2017-re kiürítik a nyugdíjasok egészségbiztosítási alapját. Ebből jelenleg 45,2 millió fő részesedik, de a világháború utáni népességrobbanás idején születetteknek a munkaerőpiacról való kivonulásával 80 millió fő ostromolja majd.