Eladná fél veséjét, hogy adósságát rendezze
Nem csak én, hanem a férjem is eladná a fél veséjét, olyan kilátástalan a helyzetünk - mondta Tóth Zsoltné, aki családjával egy évvel ezelőtt éppen takarékossági okok miatt költözött ki Gyuláról a közeli Kétegyházára, abban a reményben, hogy falun kevesebb pénzből tudnak kijönni. Eladták gyulai lakótelepi otthonukat, és olcsóbban egyemeletes, 86 négyzetméteres, takarosnak látszó házat vásároltak. Számításuk nem vált be, napi megélhetési gondokkal küzdenek Kétegyházán is.
A leszázalékolt nő otthon van, férje - aki második házasságában él -, egy helyi vállalkozónál asztalos, de csak minimálbért kap, s annak egy részét is gyerektartás miatt levonják tőle. Négy gyermekük van: a legidősebb 18 éves, a legkisebb ötesztendős. Tóthné elmondta: egy adminisztrációs hiba folytán a gázár-kompenzációt a télen csak egy hónapra kapták meg, s jóval később, májusban sikerült a gázszolgáltatóval és az államkincstárral rendezni az ügyet.
- Először akkor kaptam a szívemhez, amikor a leghidegebb téli hónapban egy 150 ezer forintos gázszámlát kaptunk. Mi ennyi pénzből gazdálkodunk egész hónapban. Közben a lakáshitel havi törlesztőrészlete is feljebb ment, 43 ezer forintra.
Kiderült, hogy a Kétegyházán vásárolt ház szigetelése rossz, a két gyerekszobán télen a hideg szél átsüvít. Nyáron költöztek be kétegyházi otthonukba. S bár vegyes tüzelésű kazán van, de télen tíz mázsa fát tudtak venni, ez pedig messze nem volt elég, hogy a gázzal érdemben spórolni tudjanak. Jelenleg 220 ezer forinttal tartoznak a szolgáltatónak.
Az asszony egyszer a tévében látott riportot arról, hogy valaki pénzért felajánlotta a veséjét, így jutott eszébe ez a lehetőség. Miért nem fordult az önkormányzathoz segélyért, segítségért? - kérdeztük Tóthnét. Elmondta, hogy májusban kért és kapott is pénzt, de mint fogalmazott, öt-tízezer forintokkal a gondjukat lehetetlen megoldani.
- Sajnálatos, meg kellett kérdeznem, melyik családról van szó, nem ismertem őket, mert mint kiderült, nemrégiben költöztek a nagyközségbe, és nem jelezték, hogy segítségre van szükségük - mondta érdeklődésünkre Kalcsó Istvánné kétegyházi polgármester. Ugyanezt erősítette meg Medgyasszay László jegyző is.
Amikor az asszony elküldte felhívását a megyei napilap SMS-rovatába arról, még nem tudta, hogy amit tenne, az bűncselekmény. Egy újságíró világosította fel erről.
- Pedig az a tízezer euró a fél vesémért nekünk nagyon sokat jelentett volna - tárja szét karját az asszony.