A megszondázott Sirály
A helyszínre a Csepel motorral felszerelt "kh"-val, azaz kishajóval érkező jard tagjai a turpisság okának felderítése végett döntöttek úgy, feláldoznak egyet a kincstári szondakészletből. A 16 forint nyolcvan fillérért mért holmi bevetése sűrűn beigazolódott: a hatvanas évek második felében minden ötödik hajóst alkoholfogyasztáson kaptak. (Tíz év kitartó szondáztatásának eredménye, hogy ez a szám a felére csökkent.)
Míg Mikó László felvételén a fecskében feszítő Sirály-tulajdonos minden erejét megfeszítve fújja a kis üvegtartályt, aközben a nagyhajóra is alkalmas, arany fokozatú hajóvezetői vizsgával rendelkező Major és társa lopva a "csodaladikot" szemlézi: az irigyelt darabból mindössze pár darab maradt az országban. A magyar gyártmányú hajótesttel és amerikai Parson motorral felturbózott klasszisok a háború utáni években érkeztek Magyarországra, 1967-re azonban csak a kormányőrség tudhatott magáénak kettőt, a vízi rendészet egyet, néhány pedig magántulajdonban horgonyzott.
- Gyönyörűen, halkan zümmögött - emlékszik a Parson-típusú hajóra Lenthy Pál nyugalmazott rendőr alezredes, és hozzáteszi: azért saját hajójukra sem lehetett panasz. A rádióval felszerelt, viszonylag korszerű, ötszemélyes járgány stabilitása miatt tökéletesen alkalmas volt a legfontosabb feladatukra, a mentésre. Meséli, hogy abban az időben még az evezősöknek is saját rendszámuk volt. A motorosoknak BPX és egy piros nulla vezette be az azonosítást megkönnyítő számsort, amely a rendőrség nyilvántartásában szerepelt.
Az egyenruhán kívül a hajón elhelyezett egyezményes jelzés - kis fehér háromszög, benne kék rombusszal - hirdette a vízi rendőrség megállítási jogosultságát. (A nyári szezonban, ha nem is hivatalosan, de engedélyezték az ingujj feltűrését.)
- Ha a szonda bejelzett, akkor jöttek a csodaszép orvostanhallgatók - emlékszik vissza Major Sándor az ötvenforintos helyszíni bírsággal, vagy 0,8 százalékos alkoholszint felett büntetőeljárással végződő ellenőrzésekre. Az egyetem és a vízi rendészet megállapodása értelmében az orvosjelöltek a parton vért vettek, amely később bizonyítékul szolgált.
Hogy a parton várakozó női segéderő megfigyelésére is szolgált volna a Varga őrmester nyakában függő, szintén kincsnek számító távcső, arról már nem szól a fáma.
Az írás és a kép a nol.hu Kultúra rovatában vasárnaponként megjelenő Képmentősorozat egy darabja. A szerzők a Népszabadság gazdag fotóarchívumából válogatnak.