Börtön jár a konzolok feltöréséért

Elvben tíz év börtönt kockáztat, az ítélkezési gyakorlatot is figyelembe véve azonban jóval enyhébb büntetésre számíthat az a kaliforniai fiatalember, akivel szemben játékkonzolok védelmi rendszerének feltörése miatt emeltek vádat. A 27 éves, anaheimi Matthew L. Crippen a többi közt a Microsoft Xbox 360, a PlayStation 3 és a Nintendo Wii gépeket manipulálta, hogy kalózjátékokat is lehessen futtatni rajtuk. Majd így árusította őket, ezzel külön megsértve a digitális szerzői jogokat védő jogszabályt. A férfi lakhelyén számos meghekkelt gépet foglaltak le a szerzői jogokat védő szervezet feljelentése nyomán.

- Ez már nem játék, hanem bűntett. A kalózkodás, a hamisítás és a szerzői jogok megsértése nem csak munkahelyekbe és évi több milliárd dollár elmaradt jövedelembe kerül az amerikai gazdaságnak, hanem komoly egészségügyi és fogyasztóvédelmi kockázattal is jár - nyilatkozta Robert Schoch, vámhivatali illetékes. A teljes "hamisítási ipar" okozta kárt 750 ezer elveszített munkahelyre és évi 250 milliárd dollárra teszik az USA-ban. Világszerte pedig az árusított termékek öt-nyolc százaléka hamisítvány. Négy évvel ezelőtt washingtoni játékkereskedőket pár hónap börtönre ítéltek egy hasonló, konzolfeltörési ügyben.

A The Los Angeles Times véleménye felveti: a konzolgyártók (és a törvények) nemcsak a gyártó üzleti modelljét védik. A kalózlemezek ugyanis 40-65 dollárral olcsóbbak a jogszerűeknél. Kérdés: miért nem tehet a konzoljával akármit a vevő, aki pedig akár 600 dollárt is leszurkolt érte? A burkolt válasz: a nagy üzlet nem annyira a konzolban van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.