Indul a nyári albérlethajsza
A felvételi ponthatárok nyilvánosságra hozásával néhány napon belül teljes gőzzel beindul az albérlet-keresési szezon. A válság azonban ezt a szektort is átrendezte: több lett a kiadó lakás, az árakat pedig nemcsak a hazai, hanem a külföldi bérlők is lefelé szorítják. Vidéken már 30 ezer, Budapesten 50 ezer forintért is lehet lakást bérelni, a külföldiek pedig 400 euróért is találhatnak maguknak kiadó otthont - derül ki a Duna House elemzéséből.
A sok kiadó lakás miatt érezhetően csökkentek a bérleti díjak, az árak 5-15 százalékkal estek az elmúlt hónapokban, emellett a kevésbé piacképes lakásoknál enyhültek a bérbeadási feltételek is, van, aki a sikeres kiadás érdekében kevesebb kauciót kér, mások az ideális bérlővel szembeni igényeikben lettek némileg rugalmasabbak. Az igazán minőségi, városközponti ingatlanok azonban még mindig tartják az árukat, sőt, előfordul, hogy emelni is tud a tulajdonos - bár ehhez gyakorlatilag hibátlan lakásra van szükség.
A hazai háztartásokat sújtó jövedelemcsökkenés miatt a több (vagy nagy) ingatlannal rendelkezők közül sokaknak jutott eszébe, hogy az eddig üresen álló lakást kiadják, ezzel is növelve a háztartás bevételét. Van, aki az eladás előtt álló lakást próbálja meg az értékesítésig - akár csak néhány hónapra is - kiadni, de előfordul az is, hogy a hitelre vett lakást adják ki, ezzel is mérsékelve az árfolyamon elszenvedett veszteségeket - mondja Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője. Számos olyan hirdetést lehet látni, amelyben a válságra hivatkozva kínálnak relatív olcsó kiadó lakást.
A szélesebb kínálat lehetőséget ad a bérlőknek a válogatásra - egyértelműen a jó közlekedéssel rendelkező, központközeli kiadó lakások a népszerűek, de sokan keresik a csendes, zöldövezeti lakásokat is - de ezek sem lehetnek nagyon a város szélén. A korábbinál jóval hangsúlyosabban számítanak a döntésnél a járulékos kiadások: nagyon sok bérlő igen alaposan utánaérdeklődik a havi rezsiköltségnek (különös tekintettel a fűtésre és a közös költségre). Emiatt egyes panellakások jelentős hátrányból indulnak, hiába kínálják őket egyébként alacsony bérleti díjért.
Ellentétben a korábbi évekkel, már a fővárosban is lehet akár 40 ezer forintért is kiadó lakást bérelni, de jellemzően a város szélén, és nem egy esetben kompromisszumok megkötésére késztetik a leendő bérlőket. A jellemző tényleges bérleti díj a fővárosban 55-80, míg vidéki nagyvárosokban 35-60 ezer forint között alakul - ezeket a lakásokat jellemzően diákok, illetve egyedülállók, fiatal párok veszik ki. Kisebb településeken a 25 ezer forint körüli bérleti díj sem kizárt.
Más a helyzet a prémium kategóriás kiadó lakások esetében, melyek elsődleges célcsoportjai az üzletemberek, multinacionális vállalatok, külföldi diákok, illetve vállalkozások: itt általában 120-160 ezer forint a jellemző kiadási ár. Mind a külföldi diákok, mind pedig a lakásirodába kényszerülő (vagy tudatosan azt választó) cégek elsősorban a pesti belvárost és környékét keresik. A bérbeadók továbbra is hosszú távú ügyfeleket szeretnének, még mindig sokan ragaszkodnak ahhoz, hogy a bérlő legalább egy évre vegye ki a lakást.