A Holdra szállásra emlékezik Amerika
Bár pusztán újságíróból négyezer özönlött most a helyszínre, éppen a zárkózott, a nyilvánosságot kerülő, jelenleg 79 éves Armstrong maradt távol. Ő kifejezetten idegenkedik a média-, és hírességfelhajtástól; korábban azon ütközött meg, hogy fodrásza háromezer dollárért adta el hajtincseit egy gyűjtőnek.
A fővendég így egykori társa, Edwin (Buzz) Aldrin, aki másodikként lépett a Holdra. Utoljára Eugene Cernan, az Apollo- 17 parancsnoka járt ott, 1972 decemberében. Az USA azt tervezi, hogy 2020-ra újra embert küld fel, ezt azonban az űrhajózási hivatal, a NASA finanszírozási gondjai nehezíthetik.
Amerika nagy büszkeséggel emlékezik vissza az emberiség talán legnagyobb technikai áttörésére. A lapok e-mailen várják az olvasók 40 évvel ezelőtti élményeit. Egy asszony felidézi például, hogy éppen Róma legnevesebb utcájában, a Via Venetón sétált szüleivel, első európai útján. Tévéstáb kérdezte az utca emberének véleményét, "és egyes európai reakciók kissé Amerika-ellenesek voltak". Még érdekesebb egy ukrán származású, de amerikai állampolgár asszonynak akkori kijevi útja, amikor is 12 évesen először láthatta a Szovjetunióban ragadt nagyszüleit.
A kijevi Kultúrpalotában "hivatalból" elítélték ugyan az USA-t, de meglepetésére azért hűvösen, de gratuláltak az Apollo-11 sikeres missziójához. "Egy olyan időben, amikor országunkat keserűen megosztotta a vietnami háború, a Holdra szállás azon ritka alkalmak egyike volt, amely mindenkit egyesített" - írja egy apa, büszkén, hogy a Star Treken nevelkedett 10 éves fiát is az űr foglalkoztatja: vannak-e idegen lények más bolygókon?