Az anya meghalt, a babák jól vannak

Vizsgálatok és viták folynak arról, vajon mi okozhatta a 32 éves kismama halálát, aki 11 nappal ikerszülése után a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban vesztette életét.

Az intézmény egyelőre azt valószínűsíti, hogy szülési toxémia, illetve a "titokzatos" HELLP-szindróma okozta a tragédiát, az asszony férjének ügyvédje, Ábrahám László pedig azt, hogy a vérmérgezést az okozhatta, hogy császármetszéskor megsérült a nő vékonybele. A férj többször panaszkodott, hogy feleségének a szülést követően egy hétig nem volt széklete, az orvosok azt mondták, ez természetes. Az asszony június 22-én szülte meg ikreit a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban. Később kivették a méhét, és egyéb műtétet is végeztek. Az orvosok úgy fogalmaztak: bestoppolták a császármetszés miatti lyukakat. Az asszony július 4-én meghalt.

Csonka Gábor, a férj, az Eszterért folytatott küzdelem alatt 9 kilót fogyott, szinte semmit sem aludt. Három éve vágytak gyerekekre, míg végül a lombikprogram mellett döntöttek.

- Nekem ő volt a mindenem. Óvtam, vigyáztam rá. Amikor mondta, nem érzi olyan jól magát, azonnal vittem az orvoshoz. Terhességi toxémiát diagnosztizáltak, mondták: a terhességet azonnal be kell fejezni - emlékszik Gábor. Majd szerencsére megszületett Gergő és Balázs. - Eszter azonban nem lett jobban. Kikerült ugyan az intenzív osztályról, de két nap múlva már rosszak voltak a laborleletei, kivették a méhét, később petefészkét, s idővel egy bélműtéten is átesett. Közben egész teste eltorzult, ödémák és piros foltok, kiütések borították. Vérmérgezés tünetei látszottak. Dializálni is kellett - emlékszik Gábor.

A HELLP rendkívül ritka, alattomos betegség. Ha időben észlelik, megállítható. Hupuczi Petronella, a Semmelweis Egyetem aneszteziológiai és intenzív terápiás tanszékének egyetemi docense, a téma szakértője 15 éve kutatja a terhességi szövődményt. Azt mondja: nehéz, szinte lehetetlen megmondani, kinél alakul ki akár toxémia, akár annak összetettebb formája, a HELLP.

- A gond az, hogy egyre több szerv működése mondja föl sorra a szolgálatot. A betegség akár órák alatt kritikus állapotot okozhat, de akár hetekig is elhúzódhat - sorolja a szakember. Hupuczi Petronella szerint ugyan általánosítani nem lehet, de az biztos, hogy azok élete kerülhet veszélybe, akiknél későn ismerik föl a problémát. - Ha a kismamának ég a gyomra, hányingere van, azonnal vérnyomásmérést, vizelet- és laborvizsgálatot kell elrendelni. Ha igazolódik a baj, az egyetlen gyógyír az azonnali császármetszés. Utána az esetek többségében javul a helyzet, de fontos folyamatosan figyelni, laborvizsgálatokat végezni, s ha a helyzet nem javul, sőt romlik, plazmaferezist (egy speciális vértisztító eljárás) kell végezni - mondja a szakember.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.