Ahol mindent megesznek, ami mozog, úszik vagy repül

A kantoni konyhaművészet világába vezet el a Népszabadság Ezerarcú világ című DVD-sorozatának újabb epizódja. Egyszerre főzőtanfolyam és tanácsadás az egészséges táplálkozásról, a jin és a jang filozófiájának átültetéséről az ételek kiválasztásánál, hogy egyensúlyba hozzák az ellentéteket, amely a kínaiak szerint a harmonikus élet alapfeltétele. A magyarországi kínai gyorsbüféket felejtsük el.

A hatalmas ázsiai ország gasztronómiájának a külvilág leegyszerűsített ismeretei szerint három fő iránya van: a pekingi a lágyabb ízeivel (és persze a sült kacsájával), a csípősebb szecsuáni, valamint a kantoni, ahonnan valójában elindult nemzetközi hódító útjára a kínai konyha. A filmen is elhangzik a kissé rosszmájú megjegyzés, miszerint a kantoniak mindent megesznek, ami négylábú, kivéve az asztalt és a széket, mindent, ami repül, kivéve a repülőgépet, és mindent, ami úszik, kivéve a csónakot. A kantoni piacon megvehető a szárított tengeri madár, a szárított béka, a skorpió, a teknősbéka és a kígyó is. Ez utóbbiból az éttermekben izgalmas ízű leves készül, vagy édes szójaszószban gyorsan megsütik (kissé rágós), vérét pedig a férfiasság erősítésére rizspálinkával isszák.

A dél-kínai Guandong tartomány legnagyobb, Kína harmadik (Peking és Sanghaj után) nagyvárosa a tízmilliós Guangzhou (az egykori Kanton), ahol a film sugallata szerint a helybéliek a reggelire való dumplinggal, batyushús- és rákgombócokkal kezdve késő estig esznek és esznek. Gasztronómiai utazásunk során innen ellátogatunk a yao népcsoport földjére, az észak-nyugaton lévő Lianzhou környékének csodálatos hegyes vidékére, ahol nemcsak a tradicionális népviselet, hanem a hagyományos, egyszerű ételek is fennmaradtak. (Nem árt megjegyezni és beszerezni az öt alapfűszert, amelytől minden húsféleség mennyei ízt kap.) Majd következik az ismerkedés a történelmi főváros, Foshan konyhájával.

Innen átugrunk a szomszédos Fujian tartomány világhíres teaültetvényeire és teapiacára. Megjegyzendő, hogy van olyan Oolong teaféleség, amelynek kilójáért legalább ezer dollárt adnak. Ezután Chaozhou kifinomult konyhaművészetének változatosságából kapunk ízelítőt.

A fantasztikus felhőkarcolókkal teli Xiamennel is megismerkedhetünk, ez már a modern bevásárlóközpontokban és az utcákon kialakított gyorsétkezdék otthona. Sajnos, mint a nagyvárosokban általában, itt is eltűntek az éjszakai piacok, hamisíthatatlan ételkínálatukkal. Helyettük mindenütt gyorsbüfék, ahol tíz perc alatt meg lehet ebédelni. Végül hangulatos levezetésként a Daya-öböl régi kikötőjéből indulunk ki a tengerre halászni, kitűnő a fogás, amelyből az ezerlakosú Dong Shen szigetén egy lakodalom alkalmából kóstolhatunk is, az ilyenkor elengedhetetlen rizspálinka kíséretében. (O. L. Gy.)

Csupa egzotikum: furcsa alapanyagokból különleges étkeket főznek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.