Jelentsd, ha blokkolnak egy oldalt!

Arra, hogy valami nincs rendben Guatemalában, úgy is rá lehet jönni, hogy Wittgensteint követve a fennálló összefüggések összessége alapján határozzuk meg a világot. Így tett a Harvard Egyetem Berkman Internet- és Társadalomkutató Központja, amikor tavaly elindította a herdict webet - herdict.org -, amely az internet bizonyos összefüggéseit rendszerezi. Konkrétan azokat, hogy az egyes országok hányszor és mely honlapokat blokkolják. Az információt maguk az internetező "bárányok" - a honlap nevét a "herd" "nyáj" és "verdict", vagyis "ítélet, vélemény" szavak adják - osztják meg azzal, hogy az oldalon keresztül hívják le a keresett címet, és ellenőrzik, hogy az ő országukban elérhetőek-e.

Június végén a blokkolásért legtöbbször feljelentett Kína és az Egyesült Államok között második helyen megjelent Guatemala, leszorítva Iránt, amely jelen pillanatban "csak" az ötödik. Rögtön Franciaország után.

Rodrigo Rosenberg ügyvéd májusi meggyilkolása után az áldozat családja közzétett egy 18 perces videót - látható a YouTube-on is -, amelyen halála előtt maga Rosenberg hozza összefüggésbe Alvaro Colom elnököt és hozzá közel álló személyeket a gyilkossággal.

Az ügy miatt kitört politikai válságot Guatemala a Twitter és a Facebook közösségi oldalak ellenőrzésével próbálta irányítani. Egy ismert guatemalai blogger, Jean Anleu Fernández Twitter-üzenetében kritizálta a kormány pénzügyi tevékenységét, ezért gazdasági pánikkeltés címén letartóztatták. Nemrég pedig az egyik legnagyobb blogoldal, a wordpress.com blokkolása miatt jelentették fel az országot a herdict használói.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.