Fegyelmi a váci polgármester ellen

Két MSZP-s képviselő kizárásával elfogyott a baloldali többség Bóth János (MSZP) váci polgármester mögött. A kizártak segítségével az Összefogás nevű jobboldali frakció fegyelmi eljárást kezdeményezett a polgármester ellen.

Az idén tavasszal fegyelmi eljárást kezdeményeztek Vácott Ferjancsics László (az előző ciklus alpolgármestere) és Makrai Zsolt MSZP-s támogatással megválasztott önkormányzati képviselő ellen. Az ok: a városvezetéssel kapcsolatos kérdésekben időnként az MSZP-frakcióval ellentétesen szavaztak. A két érintett szerint más szocialista képviselők is időről időre kiszavaztak, aminek viszont nem volt retorziója. Ezt a megkülönböztetést méltánytalannak tartják. A június eleji uniós választás után jelentette be Bóth János, hogy az MSZP helyi szervezetének többségi döntése alapján Ferjancsics Lászlót és Makrai Zsoltot kizárták a pártból, továbbá felszólították őket, mondjanak le mandátumukról. A két képviselő a kizárást nem fogadja el, mondván támogatták az MSZP programját, a helyi választási programot, valamint a váci polgármesteri ciklusprogramot. A helyi politikai élet ismerői szerint a kiszavazások egyik magyarázata, hogy az MSZP nem tette egyértelművé, 2010-ben is indítja a két képviselőt. A múlt héten a váci postaládákba dobott MSZP-s szórólap lényegében politikai kalandorsággal vádolta a két képviselőt.

Múlt csütörtökön a képviselő-testület a polgármester elleni fegyelmi eljárás megindításáról döntött. A döntés, a betegsége miatt távol lévő Bóth János kérése ellenére, nem nyílt, hanem zárt ülésen született meg. Tomori Pál, az Összefogás-frakció vezetője az MTI-nek azt mondta, hogy a döntést 15-en szavazták meg, köztük három szocialista, illetve a két nemrég az MSZP-ből kizárt, jelenleg független képviselő is. Az indoklás szerint a polgármester többször megszegte a szervezeti és működési szabályzatot. Egy korábbi ülésen például megakadályozta, hogy sürgősséggel napirendre kerüljön a jobboldal javaslata a város pénzügyi kiadásai lefaragásáról. A szabálytalanságok kivizsgálására háromtagú bizottság alakult, két jobboldali és egy szocialista taggal. A felfüggesztés az eljárás lezárásáig lesz érvényben, ami harminc napot jelent. Amennyiben elmarasztaló döntés születik, a testület szankciókat alkalmazhat, például csökkentheti a polgármester fizetését, ám a város éléről nem mozdíthatja el, ehhez bírósági ítéletre lenne szükség. A felfüggesztés idején Molnár Lajos szocialista alpolgármester irányítja a várost. A hivatalából felfüggesztett Bóth János munkaügyi bírósághoz fordul. Álláspontja szerint mondvacsinált ürügyekkel támadták, ami mögött személyes politikai bosszú áll. A csütörtöki ülésen a felfüggesztés mellett megszüntették a polgármesteri kabinetet és a kabinetvezetői státuszt, a területpolitikai tanácsadó státuszát, valamint az idegenforgalmi és az informatikai tanácsnok tisztségét. A polgármesteri kabinet költségvetése részben átkerült a jegyzői kabinethez, részben zárolták. A polgármestert és az alpolgármestert ezután nem illeti meg a szolgálati autó, ezért azokat értékesítik, illetve felülvizsgálják a városvezetők költségátalányát is. Új bizottságokat is választott a testület: az ügyrendi bizottság elnöke Ferjancsics László lett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.