Burgundivörös az ujjnyomatos útlevél

Az ujjnyomat útlevélben rögzítésével garantálni lehet az egyértelmű azonosíthatóságot - mondta Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a második generációs biometrikus útlevelek bemutatóján Budapesten. Az újfajta útlevelet - amelyet június 28-ától állítanak ki - ugyanúgy az okmányirodákban lehet igényelni, mint a régit. A rögzített ujjnyomatokat nem tárolják, azokat az útlevélben lévő csip tartalmazza.

Mivel a kérelem kiállításakor ujjnyomatot vesznek, a kérelmezőnek személyesen meg kell jelennie az okmányirodán. Az igénylőtől két ujjnyomatot vesznek, a két kézről külön, elsősorban a mutatóujjról. Ha ez nem lehetséges, akkor a középső ujjról, a gyűrűsujjról vagy a hüvelykujjról. A kisujjról nem lehet ujjnyomatot venni.

Magyarország 2006. augusztus 29-étől bocsát ki csippel ellátott útlevelet, de ezek az első generációs biometrikus útlevelek a biometrikus azonosítók közül csak az arcképet tartalmazzák. Arra nincs mód, hogy az első generációs útlevelek csipjére utólag fölvigyék az ujjnyomatot, a rádiófrekvenciás csipet az adatok biztonsága érdekében "lezárták".

Ignácz István, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának vezetője elmondta: hétfőn 6 ezer új útlevelet adtak ki az okmányirodák, az előző napokban is körülbelül ennyit. Azzal kapcsolatban, hogy emelkednek az útlevél kiállításának illetékei, megjegyezte: a 32 oldalas, burgundivörös útlevél előállítása 8514 forintba kerül, az illeték 7500 forint. Németországban ugyanez 59 euró (16 ezer forint). A sajtótájékoztatón Draskovics Tibor minisztertől vettek ujjnyomatot, így mutatták be az ujjnyomatrögzítés menetét.

A második generációs biometrikus útlevél bevezetését az Európai Unió 989 millió forinttal támogatta. (MTI)

Új korszakot nyit az ujjnyomat
Új korszakot nyit az ujjnyomat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.