Sokmilliárdos a viharkár
Jóval nagyobb károkat okozott a somogyi, zalai és baranyai földeken a kedd esti jégverés, mint az első felméréseken becsülték. Németh Zoltán, a Zala Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal főigazgatója szerdán még úgy vélte, hogy néhány százmillió forint kárt okozott a jégverés. Péntekre - a falugazdászok jelentései alapján - kiderült, hogy a zalai gazdálkodók vesztesége összességében meghaladhatja az egymilliárdot. Németh Zoltán megemlítette: csak a nagykanizsai Gyümölcskert Zrt. 250 millió forintos veszteséget jelentett: teljesen elpusztította körteültetvényét a jég. A főigazgató szerint Zalában 10-15 ezer hektáron - szőlőben, gyümölcsösökben, ősziárpa-, kukorica- és repcetáblákon - okozott 70-100 százalékos veszteséget a jégverés.
Hollósy László, a Somogy Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal földművelésügyi igazgatóságának vezetője azt mondta: negyven éve van a szakmában, de nem tapasztalt még ilyen pusztító jégverést. A kárfelmérés még náluk sem fejeződött be, de már most szinte bizonyos, hogy a somogyi gazdálkodók vesztesége eléri az egymilliárd forintot. Mint mondta, a legnagyobb kárt Nagyatád térségéből jelentették, ahol a málnásokban 80-100 százalékos a veszteség.
Baranyában a megyei mezőgazdasági hivatalban érdeklődésünkre azt közölték: másfél hét múlva végeznek a károk összesítésével.
Bár a megrongálódott épületek, járművek számáról egyelőre nincs összesítés, a károk nagyságát jelzi: csak az Allianz biztosító több mint ezer bejelentést kapott az ítéletidőben megsérült autókról, háztetőkről, ablakokról. Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elmondta: Zalában, Somogyban és Baranyában kedd este óta összesen 230 riasztást kaptak, de még pénteken is vonultak a tűzoltók sérült épületekhez.
Kormányszintű intézkedésekre van szükség a vasárnapi szabolcsi vihar károsultjainak megsegítésére, ezért a megyei közgyűlés hat pontból álló javaslatcsomagot nyújt be a földművelésügyi miniszterhez - közölte Seszták Oszkár, a közgyűlés fideszes elnöke tegnap. A javaslatok között szerepel, hogy a jégverés és vihar okozta károkat egységesen, természeti katasztrófaként kezeljék, és a tavaly felvett termelési hiteleket a törlesztést átütemezve, 2011-ben kezdhessék el visszafizetni a gazdálkodók. Minden kárt szenvedett termelőnek egyösszegű, önköltségközeli, vissza nem térítendő kárenyhítést kell kapnia. Szükség van újabb hitelekre, 70 százalékos állami garanciavállalás mellett - mondta.
A minisztériumnak rendeletet kell alkotnia: a jövőben minden, a kockázatvállalási alapba regisztrált gazdálkodónak be kelljen fizetnie az éves díjat - tette hozzá. A vihar a szántóföldi növényekben és gyümölcsültetvényekben mintegy 4,2 milliárd forint értékű kárt okozott a megyében.