Százmilliós mezőgazdasági kár Zalában és Somogyban
Száznál is több riasztást kaptak a tűzoltók Somogyban és Zalában a keddi, késő délutáni viharok miatt: a két megyében - mint arról már írtunk - csaknem száz kilométeres sebességű szél, valamint jégeső pusztított. Az ítéletidőben személyi sérülés nem történt, de az anyagi kár jelentős.
Somogyban elsősorban
Nagyatád és Böhönye térségében okozott károkat a vihar: fák dőltek épületekre, autókra, tetőket rongált meg a szél. Az ítéletidőben egy ház lakhatatlanná vált, miután súlyosan megrongálódott a tetőszerkezete. Zalában 85 alkalommal kellett kivonulniuk a tűzoltóknak - főként Nagykanizsán, Letenyén és Lentiben - fakidőlések és pincéket elárasztó víz miatt. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóságtól megtudtuk: Zalában 15-20 ház tetejét rongálta meg a szél.
A földeken még nagyobb pusztítást végzett a vihar. Bár a mezőgazdasági károk felmérése még tart, a becslések szerint a két megyében százmilliósra tehető a veszteség. Németh Zoltán, a Zala Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal főigazgatója érdeklődésünkre azt mondta: a falugazdászok még nem összesítették a károkat, de az már tudható, hogy Letenye térségében a szőlőültetvények, Nagykanizsán pedig a gyümölcsösök 50-70 százalékát verte el a jég, a repcében és az őszi árpában pedig 80-100 százalékos a veszteség. Varga Gábor, a Somogy Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal főigazgatója azt közölte: még tart a kárfelmérés, az viszont már most biztos, hogy Somogyban is több száz gazdálkodónak okozott súlyos veszteséget a vihar. Segesd és Ötvöskónyi térségében például szinte teljes egészében letarolta a jég a növénykultúrákat.
Németh Zoltán és Varga Gábor felhívta a figyelmet: a kárenyhítési rendszerbe bejelentkezett gazdálkodók várhatóan kérhetik majd a jégverés okozta veszteségeik kompenzálását.
A keddi szélvihar megrongálta az E.ON elektromos rendszerét is. Varga Ivett, az E.ON Hungária Zrt. sajtóreferense elmondta: a szélviharban kidőlt fák súlyos károkat okoztak Somogy és Zala megyében a közép-, valamint nagyfeszültségű áramhálózatukban. Emiatt pedig kedd este volt olyan időszak - elsősorban Nagykanizsa, Csurgó és Nagyatád térségében -, amikor nyolcezer ügyfelüknél nem volt villany.
A szokatlanul heves vihar a közlekedésben is fennakadásokat okozott. Több úton vízátfolyások és kidőlt fák nehezítették az előrejutást. A MÁV Zrt. tájékoztatása szerint a vihar miatt több helyen elszakadt a felsővezeték, emiatt például a Nagykanizsa és Gyékényes közötti szakaszon nem közlekedtek a vonatok.
A korábbi vihar is súlyos károkat okozott. A június 7-i jégverés a szabolcsi vadállományban tetemes elhulláshoz vezetett. A Nyírségi Trófea Vadásztársaság adatai szerint a Kótaj környéki erdőkben őzgidák, vadnyulak tetemére bukkantak. Szilágyi János, a vadásztársaság elnöke elmondta: vadásztársaságuk teljes területén - Nyírtelek-Kótaj-Kemecse és Nyírbogdány térségében - pusztított a helyenként tyúktojás nagyságú jég. (Cs. K.)