Gyarmati múlttal Ázsia közelében
S mivel minden a víz köré épült, a film is mindjárt komputazásra invitálja a nézőket. A hatalmas öbölben láthatók Sydney fő nevezetességei, az operaház vagy a város látképéhez ugyanúgy hozzátartozó híd, a Harbor Bridge. De kiderül a DVD-ből az is, melyik városnegyedben találni olcsó diákszállást - és még azt is megtudhatjuk, miért nehéz egy ilyen szálláson magánéletet élni, például szerelmeskedni...
Sydney legizgalmasabb programja - és a film legérdekesebb része - az óriási Harbor Bridge megmászása. Gyenge idegzetűek és tériszonyban szenvedők kíméljenek! Igaz, naponta legalább négyszáz ember fizet (nem is keveset) a hídmászásért, és még senki sem zuhant a mélybe. Szondázással indul a különleges kaland, majd minden órát, karkötőt és nyakláncot levetetnek a látogatókkal. A túravezető megnyugtatja a részt vevőket, akiket amúgy végig acéllánc rögzít a hídhoz. Megéri vakmerőnek lenni: a Harbor Bridge tetejéről lélegzetelállító kilátás nyílik az öbölre és az operaházra.
Az ausztrál nagyváros (vigyázat, nem főváros!) legrégebbi részébe is elkalauzolja a nézőket a film. A régi persze relatív, hiszen a The Rocks valójában csak kétszáz éves. Itt található Ausztrália legolcsóbb minimúzeuma, amelyben egyetlen dollárért megismerhetjük az ország gyarmati múltját, például a szigetet annak idején benépesítő angol fegyencek történetét. A 116 éves ház - vagyis a múzeum - tulajdonosa egy idős hölgy, Shirley, akinek szintén sok fegyenc rokona van. Azért a korral is igyekszik haladni: a nézőket ezután pubba invitálja, ahol elmeséli, hogy az ausztrálok rengeteg sört isznak, és emiatt a sörhas is gyakori.
A világ egyik leghíresebb strandjára, a Bondai Beachre is eljutunk - legalább a fotelben ülve. Ha pedig egyszer valóban arra járunk, nem árt felidézni, hogy az óceán bizony veszélyes is lehet. Néha még bele is halnak, na persze főként külföldiek: az ausztrálok hamar megtanulják a biztonságos szörfözést. A környéken (és a DVD-n) egymást érik a gyönyörű, hangulatos strandok.
Bár Ausztrália történelmét a brit gyarmati múlt, a jelenét sokkal inkább Ázsia közelsége határozza meg. Sydney peremén, Cabramattában például nagy vietnami közösség él; sok egzotikus étel és illat vár az erre tévedőkre. A legrégebben természetesen az őslakosok élnek Ausztráliában, ők már hatvanezer évvel a fegyencek érkezése előtt itt laktak. Sokat elárul az őslakosok és a többségi társadalom viszonyáról, hogy 1967-ben arról tartották népszavazást: az őslakosokat is a polgárok közé sorolják-e, akiket ugyanazok a jogok megilletnek.
A történelem és a földrajz keveredik az ausztrál konyhaművészetben, amely az ázsiai és az európai konyhát vegyíti - őshonos hozzávalókkal. Le-
het enni emut, krokodilt vagy kengurut: isten hozta Ausztráliában! (P. B.)