Rákgyógyszerügy: vádemelés
Vádat emelt a VIII. kerületi ügyészség dr. Sz. Gábor és három társa ellen, akik két éve 24 millió forint értékű onkológiai gyógyszert kíséreltek meg forgalomba hozni a feketepiacon.
A rendőrség 2007 márciusában fogta el Sz. Gábort Szegeden. Tetten érték, amikor át akart adni két orvosnak négymilliós értékű gyógyszert. Még aznap, egy újpesti garázsból további körülbelül húszmillió forintnyi rákgyógyszer került elő. Az újpesti raktárkészlet a nyomozók szerint egyértelműen Sz. Gáborhoz köthető.
A nyomozás adatai szerint Sz., kapcsolatait kihasználva, még 2006 tavaszán megállapodott különböző kórházakban dolgozó ismerőseivel, hogy különféle - törvénytelenül szerzett - vényköteles onkológiai gyógyszert ad át nekik pénzért vagy más ellenszolgáltatásért.
A BRFK szerint a gyanúsítottak a "nyilvántartási rendszerek kisebb hibái miatt" többféleképpen is hozzájuthattak a gyógyszerekhez. Összeszedték a betegek kezeléséhez fel nem használt és visszaadott ampullákat, a lejárt szavatosságúakat, a gyártók által kipróbálásra átadott szereket, és azt a felesleget is, amely azáltal keletkezett, hogy egyes betegeknek a testsúlyukhoz képest lényegesen nagyobb mennyiséget írtak fel, így egy részük megmaradt. A hatályos rendelkezések szerint a feleslegessé vált gyógyszereket meg kellett volna semmisíteni. Nem tették meg.
A nyomozás alatt kiszivárgott információk, de még a hivatalos rendőrségi források szerint is milliárdos visszaélésről lehetett szó. Egy - a nyomozás végén nyílttá tett - telefonlehallgatásból ugyanis a nyomozók megtudták, hogy Sz. tapogatódzó tárgyalásokat folytatott külföldön, amikor akár milliárdos összegű "szállítmányok" fogadására is késznek mutatkozott.
Valójában a vádemelés ellenére sem tudható, hogy az ellenőrzési és nyilvántartási rendszerek hiányosságait kihasználva mennyi gyógyszerhez jutottak Sz. Gáborék. Szomszédaik szerint valamennyi gyanúsított jól élt. A rendőrségnek azonban nem sikerült kiderítenie, hogy az amúgy is havi nettó 500-600 ezer forintot kereső gyanúsítottak családi költségvetéséhez mennyivel járult hozzá a rákgyógyszerbiznisz.
A rendőrség elismerte: két év nyomozás után csak azt a mennyiséget sikerült rájuk bizonyítani, amivel tetten érték őket, illetve amit a tettenérés után az újpesti garázsban megtaláltak, bár valószínűsíthető, hogy ennél azért több illegális készlet ment át a kezeiken.