Kárfelmérés sok panasszal, feszültséggel
Mint megtudtuk, a tűzoltók mindenütt befejezték az elsődleges kárelhárítást. Holes István, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője elmondta: öt napig átlagban több mint 250 tűzoltó vett részt a 37 településen a tetők fóliázásában, a kidőlt fák eltávolításában. A károkat június 30-ig öszszesítik, a támogatási igényeket addig jelzik az érintett helyhatóságok a szaktárcának.
Jelentős károk keletkeztek Nyírbogdányban, Nyírturán, Kótajban, továbbá Márokpapiban, ahol a becslések szerint csaknem százmilliós a kár: 230-ból 213 ház sérült meg. A 453 lelkes beregi településen kilenc önkormányzati és négy egyházi intézményt kell helyreállítani.
Insticei Zoltán, Márokpapi polgármestere elmondta: a házak 48 százalékára kötöttek biztosítást a tulajdonosok, de a biztosítók kárfelmérése sok panasszal, feszültséggel jár. Beázott az óvoda, ablakait, tetejét szétverte a jég. Az óvodásokat átmenetileg Csarodán helyezték el. Beázik az öregek otthona és a polgármesteri hivatal is. Pozdorjává tört a ravatalozó palateteje, a hűtőkamrában nincs áram, ezért a tarpaiakét használják.
A térségi erdőkben keletkezett kár is tetemes. A Nyírség Erdészeti Zrt.-t több mint 85 millió forintos veszteség érte Szabolcs és Hajdú-Bihar megyében - közölte Kaknics Lajos vezérigazgató.
K. Gy. 53 éves kemecsei férfi vasárnap egy, a viharban megsérült raktárépület tetejét akarta kijavítani, de a hullámpala beszakadt alatta, ő pedig több méter magasból a betonra zuhant. Sérüléseibe a kórházban belehalt - közölte Fülöp Gergely, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.