Viharkárok: elhúzódó helyreállítás?
A viharkárok enyhítéséről szóló, hétfőn életbe lépő kormányrendelet szerint csak az életvitelszerűen lakott házakra jár kárenyhítés. Az önkormányzatoknak figyelembe kell venniük a szociális rászorultságot is. Az igényeket június 30-ig kell benyújtani. Gazda László, az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke úgy véli: módosítani kell a szociális rendeleteket, és minél hamarabb el kell végezni a kárfelmérést. Ahol ez utóbbihoz nincs elég szakember, kérhetnek segítséget a mérnöki kamarától, a költségeket utóbb a vis maior keretből megtéríti a tanács - tette hozzá az elnök.
Több károsult szóvá tette: a biztosítók nem azonos elbírálás alapján intézik a károkat. Szigetfalvi József, a Magyar Biztosítók Szövetségének képviselője Nyírbogdányban lakossági fórumon mondta el: a társaságok egységes álláspontja szerint a tetőkben, külső vakolatban, üvegtáblákban esett kárt megtérítik. Egyes információk szerint azonban a vakolatkárt több helyen nem akarják kifizetni. Szigetfalvi József azt javasolta: akit elutasítottak, tegyen pótbejelentést.
Biztosítási alapon működő, önálló Magyar Nemzeti Katasztrófa Alap létrehozását kezdeményezik a szabolcsi parlamenti képviselők. A Országgyűlés elé terjesztik a javaslatot, melynek lényege: a biztosítók bocsássák éves adózott eredményük meghatározott százalékát az alap rendelkezésére. Ez a vis maior kerettől abban különbözne, hogy amíg az előbbi az önkormányzatok, ez utóbbi a lakosság kárenyhítését szolgálná. (Cs. K.)
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzat azt kéri, aki teheti, segítsen a vihar károsultjainak. Az adományokat az önkormányzat hivatala letéti számláján fogadja, és gondoskodnak arról, hogy a legrászorultabbak kapjanak segítséget a beérkezett összegből. A számlaszám: 11744003-15402549-06530000.