Több mint tízmilliárd a kár
A véglegesnek tekinthető adatok szerint a megyében összesen 7011 ingatlan sérült meg, ebből 149 önkormányzati, 12 egyházi tulajdonú, 6850 magánlakás. A megyeszékhelyen, Nyíregyházán súlyos károk keletkeztek több lakóépületben, a sóstói parkerdőben fákat csavart ki a vihar. Életveszélyessé váltak házak Berkeszen, Tiszalökön és Beregsurányban, s ezeken a településeken több helyi lakost átmeneti elhelyezését kellett megoldani. Csaknem 37 ezer hektáron részben vagy teljesen megsemmisült a termés. Az ingatlanokban keletkezett kárt kétmilliárd forintra becsülik, a gazdákét tízmilliárdnál is többre.
Berkeszen például megrongálódott a megyei önkormányzat tulajdonában lévő kastély tetőszerkezete és öt lakásotthon. A 875 lakosú település 286 házából 270 megsérült - több súlyosan. A lakásokban 180, az önkormányzati intézményekben 20 millió forint a kár - közölte Nagy Gyula polgármester, hozzátéve: a károsultak kilencven százalékának nincs biztosítása. A faluban nagy az elkeseredettség, s az emberek azt várják, hogy kiderüljön: mekkora kárenyhítésre számíthatnak. Még senki nem kezdett hozzá a helyreállításhoz.
Nyírbogdányban kedden visszaköltözött házába az a hétgyermekes család, amelyeket vasárnap ideiglenesen az iskola tornatermében helyeztek el. A házuk egyik fala megrepedt, de a szakemberek az életveszélyt elhárították - tudtuk meg Balogh Tibor polgármestertől, aki elmondta: itt a lakosok fele kötött biztosítást. Van, aki az államtól várja a kárenyhítést, de olyan is akad, aki már elkezdte a házán a tetőszerkezet helyreállítását.
A Beregben Márokpapin, Beregsurányban és Csarodán a legsúlyosabb a helyzet. Márokpapi 226 lakásból 213 megsérült, itt a lakók felének van biztosítása.
Helyszíni szemlét tartott szerdán a vihar sújtotta földeken Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) államtitkára Szabolcs-Szatmár-Beregben, ahol bejelentette: pénteken három érdekképviselet - a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége, az Agrárkamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége vezetőivel arról tárgyal, támogatják-e hogy a kárenyhítési alapba a jégkárt is bevegyék. Ha igen, hétfőn a parlamenti pártokkal is egyeztetnek, és képviselői indítványként az Országgyűlés elé viszik a törvénymódosítási javaslatot. Szerepet vállal a kormány a vihar által okozott károk csökkentésében - mondta az önkormányzati miniszter tegnap. Varga Zoltán tájékoztatása szerint a kárenyhítés során a legsúlyosabb állapotba került lakóházak élveznek előnyt.