Tiszta a levegő
Ennek nem kellene így lennie, mert a klíma nem közellenség, hanem a lakótér vagy munkahely komfortját emelő berendezés. Hogy ez valóban így legyen, elengedhetetlen a rendszeres karbantartás. Legalább évente egyszer, különösen hosszabb állás után, tehát a szezon elején érdemes kihívni a szakszervizt, és elvégeztetni az ellenőrzést és tisztítást. Ugyanez vonatkozik a fűtésre is használt fan-coil készülékekre is. A legtöbb szakszerviz főszezonon kívül akár 30% kedvezményt is ad a díjaiból, ezért ne hagyjuk nyár közepére.
Mitől olyan érzékenyek a klímák a szennyeződésre? Egyrészt azért, mert az apró hőleadó bordák között könynyen megtapad a levegőben lévő por és szennyeződés. Másrészt, mert a bordákon kialakuló vékony filmréteg és a csepegővíz-tálca ideális életkörülményt biztosít a mikroorganizmusoknak - gombáknak, baktériumoknak. Ezek elszaporodnak, majd működés közben anyagcseréjük melléktermékeivel együtt a levegőbe kerülnek. Zárt térben - márpedig a legtöbb klíma ilyen helyen működik hatékonyan - nagy töménységben keringenek folyamatosan a légtérben. Jelenlétükről a kellemetlen, dohos szag árulkodik. A legelterjedtebb penészgombák (aspergillus, penicillum) az arra érzékenyeknél allergiás reakciót váltanak ki, a baktériumok közül pedig az atípusos tüdőgyulladást okozó legionella a legveszélyesebb.
Mindez megelőzhető egy 6-10 ezer forintos karbantartással, melynek során a szakemberek a fertőzés gócpontjait tisztítják és fertőtlenítik, és ha szükséges, pótolják a hűtőközeget, vagyis "feltöltik a klímát". A szennyeződés eltávolításával lényegesen javul a készülék hatásfoka is, kevesebb áramot fogyaszt, hiszen a tiszta bordákon gyorsabb a hőcsere. A karbantartás és javítás több évvel meghosszabbítja a készülék életét, de ha eljött az a pont, amikor például a kompresszor cseréje szükséges, akkor érdemes megfontolni egy modern, csendes, dekoratív és energiatakarékos klíma beszerzését. Ezt is érdemes szakemberrel telepíttetni, és áldozni a gombamentesítő kezelésre. ?
Légterelés
Két karbantartás között házilag is tisztíthatjuk a rendszert valamilyen biocid aeroszollal. Az alkoholbázisú fertőtlenítő citrusolajat is tartalmaz, lakóterek mellett autóklíma fertőtlenítésére is ajánlott. Nem helyettesíti viszont az évenkénti átvizsgálást!