Csinszka emléke és York rózsája
A ma itt található virágkert alapítója viszont Márk Gergely rózsanemesítő, akinek az M7-es autópálya mellett fekvő, törökbálinti magánkertje szintén közismert, naponta ezrek haladnak el mellette, és csodálják meg. A Camponánál található telepen 1300-féle rózsa virágzik, köztük a Márk Gergely nemesítette 700 fajta, melyeket erdélyi városokról, fejedelmekről, magyar költőkről és múzsáikról nevezett el: ilyen például a "Csinszka emléke", és vannak többek között Ady Endréről, Radnóti Miklósról és Dsida Jenőről elkeresztelt fajták is.
De látható itt York fehér rózsája, amely a híres uralkodóház jelképe volt, vagy az egyik legkorábban leírt fajta, a bencés kolostorok kertjében a XIII. század óta (vagy tán már korábban is) virágzó rózsaszín-fehér csíkos Versicolor - avat be a rózsák titkaiba Boronkay Gábor, a telepet fenntartó Érdi Gyümölcs- és Dísznövény-termesztési Kutató-Fejlesztő Kht. tudományos munkatársa.
A rózsáknak nemcsak a viráguk, hanem a történetük is színes. Érdekesség például, hogy sárga színű rózsát először a XIX. században termesztettek Európában, azután, hogy 1837-ben Perzsiában felfedezték. Ebből nemesítették aztán a narancssárgákat és a tűzpirosakat. Az idei év pedig talán a kék rózsa éve lesz: az ausztrálok és a japánok ennek előállításán kísérleteznek.
A 2,5 hektáros budatétényi kertben szinte az egész rózsatörténet végigsétálható, sőt a kert filmtörténeti helyszín is: itt forgatták a Babits Mihály műve nyomán készített Hatholdas rózsakert egyes részleteit, s A tanú című film emlékezetes, magyar narancsos jelenetét.