Az ezer kastély országa

Ezúttal saját szülőhazájába kalauzol minket filmbéli kísérőnk, így olyan helyekre is bekukkanthatunk, amelyekre az egy-két hétre a távoli országba érkező filmkészítő sem bukkanhatna rá. A Népszabadság Ezerarcú Világ című sorozatának következő darabja Dél-Angliába és Walesbe viszi el a nézőket, amelynek számos érdekes pontját érinteni fogja a képzeletbeli utazás során, Dover hófehér szikláitól kezdve az elit iskoláig, Etonig.

A kirándulás egyik első állomása a canterbury katedrális, Thomas Becket meggyilkolásának helyszíne. Az érseket II. Henrik király ölette meg 1170-ben. A katedrálist a mai napig zarándokok tömegei keresik fel, az érsek történetét pedig előadásokon idézik fel, pont azon a helyen, ahol évszázadokkal korábban Becket meghalt. Az előadás felvételének segítségével a film is megidézi számunkra a történteket.

A középkorból néhány képkocka után azonnal a mába érkezünk: a glastonbury fesztiválra, amely narrátorunk szavaival élve "minden fesztiválok atyja". A film készítésének évében különösen sok eső zúdult a fesztiválozók nyakába, így mindenki térdig gázolt a sárban, esetleg birkózott benne - a magyar nézőknek könynyedén eszébe juthat egy-egy "vizesebb" nap a Sziget Fesztiválon.

Innen keletre, Cornwallba indulunk tovább. Abba a megyébe, "amelyik ország szeretne lenni, de legbelül tudja, hogy nem elég nagy hozzá". A cornwalli büszkeséget az itt őrzött különleges kelta nyelvjárás táplálja, valamint a festői szépségű sziklás tengerpart és az itt sütött világhírű péksütemény is. Ennek tésztájába sovány marhahúst, zöldségeket, hagymát és burgonyát tesznek. A félkör alakú, összehajtott süteménynek pedig azért széles a pereme, mert régen a cornwalli bányászok ott fogták meg a süteményt, majd eldobták - így a mérgező ólom nem került a kezükről az ételbe. Kalauzunk azonban Cornwall egy modern nevezetességét is megmutatja nekünk - az Eden Projectet. Ez a világ legnagyobb üvegháza, illetve üvegházegyüttese, amelyek közül az egyikben trópusi esőerdőt hoztak létre.

Cornwallból vonattal indulunk Windsor felé, amely a brit királyi család három hivatalos rezidenciájának egyike, és a világ legnagyobb ma is lakott kastélya. A bástyára tűzött brit zászló azt mutatja, hogy a királynő épp nincs otthon, egy kissé csalódott kísérőnk azonnal indul is Eton, a híres bentlakásos iskola felé - mindehhez csupán egy hídon kell átsétálni a kastélytól. Az 1440-ben alapított elit iskolában még mindig a hagyományos, elegáns egyenruhát hordják a diákok. Itt tanult 19 egykori brit miniszterelnök, miként Harry és Vilmos hercegek is.

Utunk vége felé érinteni fogunk még egy közép-angliai falut, ahol nagy hagyománya van annak, hogy egymás sípcsonton rúgásával döntik el a férfiak, kié is legyen a legszebb lány, és igazi lovagi tornán is részt veszünk. Végül pedig Walesbe érkezünk, ahol meghallgatjuk az Európa legősibb nyelvén éneklő férfikórust - de hogy ők miért is világhírűek, az derüljön ki a filmből! (K. A.)

Ez is a szigetország része, dzsungel Cornwallban
Ez is a szigetország része, dzsungel Cornwallban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.