Vekla
Az alapanyag fajtájától és mennyiségétől függően más és más sűrűségű és fizikai tulajdonságú termékek készülhetnek az új anyag segítségével, amely a Vekla felhasználási területét rendkívül kiszélesíti - mondja Veres Klára. Alapanyag lehet műanyag-, textil-, fém-, növény-, fa-, gumi-, üveghulladék. Először megtisztítják, megőrlik, és apró golyócskákat - granulátumot - állítanak elő belőle. Ehhez adják hozzá kötőanyagként a speciális KLA555 oldatot. Az oldattal nyert Habiten anyagból készült terméket utókezelésnek vetik alá, majd több nap száradás után elkészül a találmány egy változata.
A legsokoldalúbban a műanyaghulladék hasznosítható. Műanyaggranulátumból készült Vekla-termék lehet az alapja falnak, nyílászárónak, tetőcserépnek, burkolólapnak vagy akár beépített bútornak. Textilből válaszfalak készülhetnek. Fémből támfal, kerítés, térburkolat. Gumiból balesetmentes játszótér. Az üveghulladékból készült terméket pedig - rendkívül nagy szakítószilárdsága és fagyállósága miatt - út- és hídépítésre ajánlják. Vagy lépcsők kialakítására, ahogy az építészeti vásáron is láthatták a hitetlenkedők. Mivel nem égetési technológiával készül, mint a hagyományos építőanyagok, hanem hidegeljárással, kevesebb üvegházgáz kerül a levegőbe. Így csökkennek az előállítási költségek, és az építtető harmadával olcsóbban építheti meg a házát, ha beleszámítjuk azt is, hogy külön szigetelőanyagra vagy védőrétegre sincs szükség. Ha pedig az építmény feleslegessé válik, akkor szét lehet bontani. Beszállítják a telephelyre, ahol visszadarálják. Nem termel építési törmeléket és cserébe újat kaphat az ember, ha szüksége van rá.
Az új termék egyedülálló hőtároló tulajdonságai, amelyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hőfizikai laboratóriumának vizsgálatai is igazolnak - csillapíthatják az éghajlatváltozás káros hatásait. Egy meleg júniusi napon a szentendrei Vekla-ház alsó és a felső szintjén is 19 °C-ot mértek. Az említett társasházon a nyílászárók kivételével a fal, a tető, a födém is Veklából készült, így az egész épület homogénnek tekinthető. Kiváló szigetelő tulajdonságai révén nyáron hűvös, télen pedig csökkenti a fűtési költségeket.
A kemény, határozott, minden döntést kézben tartó feltaláló-üzletasszonynak természetesen van másik oldala is. Kísérletezésre három gyermek nevelése mellett is volt ideje. Kedvenc időtöltése a főzés. Felfedezését az innen vett hasonlattal világítja meg. "A titok a KLA555 oldatban és a speciális keverési technikában rejlik, amely semmivel sem bonyolultabb, mint a palacsintatészta-készítés." -mondja nevetve. Ő ugyanis palacsintából is könynyű, porózus állagút készít, amely azzal a figyelemre méltó tulajdonsággal bír, hogy három nappal a sütés után is ehető.
"Családi örökségem az anyagok keverésének szeretete" - meséli. "Templomfestő restaurátor édesapámmal bejártam és végigfestettem Putnok és környékének templomait." Lakásukban - valóságos kis alkimistaműhelyként - literes befőttesüvegekben sorjáztak a sárga, lila, kék szín különböző árnyalatai. Mint minden restaurátornak, édesapjának is megvoltak a maga titkai, hogyan hívja életre és tegye maradandóvá a megfesteni kívánt színeket. "Mésztartalmú festékanyagokat kevertünk sörrel, tejjel, kötőanyagként enyvet használtunk" - meséli. "Ha túltejeztük, túlenyveztük, akkor fogott a festék a falon, a folyamatos keverés pedig eltüntette a csomókat."
Édesapja álmát váltotta valóra, amikor a miskolci Ybl Miklós Építőipari Technikumba jelentkezett. Végzett építészként régi épületek, műemlékek felújításával foglalkozott. Gyakorlatban találkozott az épületek szigetelési problémáival, és tizenöt évvel ezelőtt tudatosan kezdett szigetelőanyagokkal kísérletezni. Az első anyag még puha volt, és valóban csak szigetelésre használható. Az évek során azonban egyre tökéletesebb változatot sikerült előállítani, és egyre keményebb anyagot kapott, ami már építőanyagként is megállta a helyét. A kísérletek mellett felsőfokú marketing- és pénzügyi tanulmányokat folytatott. Jelenleg jogot tanul a Debreceni Egyetemen. ?
Palacsintatészta Veres Klárától
Liszthez szódát és tejet adagol. Folyamatos keverés mellett egyenként hozzáteszi hét tojás sárgáját. A fehérjét kemény habbá veri és óvatosan hozzákeveri a szűrőkanálon már átszűrt tésztához. Egy deciliter olaj kell még hozzá és egy kis pihentetés után kezdődhet a sütés.
A Vekla iránt - amely a feltaláló nevéből alkotott mozaikszó - az Arab Emírségek, Líbia, Kína is érdeklődik. Két éve egy texasi kutatóintézet ötmillió dollárt ajánlott a találmányért. Veres Klára azonban nem adja a szabadalmat, a termék gyártását Magyarországon és a környező közép-európai országokban szeretné megvalósítani.