Pontosabb meteorológiai riasztás
Az OMSZ jelenleg regionális előrejelző szolgálatot működtet: az országban mintegy száz helyen mérik és észlelik azokat az időjárási jellemzőket, amelyekből a veszélyes helyzetek kialakulására lehet következtetni, de módszertani és informatikai okok miatt az adatokból csupán a hét nagy régió számára tudnak prognózist alkotni. Ez a gyakorlatban úgy működik, hogy ha például Barcsnál (a déli országhatár közelében) zivatar készülődik, akkor az egész dél-dunántúli régióban, Lentitől Dunaföldvárig riasztás lép életbe. Nagyrészt valószínűleg indokolatlanul.
Mint Horváth Ákos, a siófoki viharjelző obszervatórium vezetője lapunknak elmondta, ugyanezekre az információkra támaszkodva, fejlettebb számítástechnikai háttérrel sokkal pontosabb, kistérségi szintű előrejelzési és riasztási rendszer is felállítható. Ha megvalósul, Magyarország valamennyi kistérségére egy-három órára előre, objektív alapú időjárási veszélyjelzés készíthető (15 percenként frissülő adatokkal), benne a várható legerősebb széllökés nagyságával, a csapadék mennyiségével, a jégeső vagy ónos eső előfordulásával, lokális árvízriasztással. A rendszer 6-12 órás vészjelzés kiadására is alkalmas: koncertek, szabadtéri események szervezésénél is fel lehet majd használni.
Az OMSZ-nek a regionális és nagyobb felbontású előrejelzések készítésében, a veszélyjelző rendszer működtetésében jelenleg nincs hivatalos konkurense - ez olyan állami feladat, amelyet a szolgáltatás igénybevevői csak kisebb részben finanszíroznak (magyarán a tevékenység veszteséges). Országos prognózist ugyanakkor többen is készítenek. Így az időjárás.eu vagy az önkéntes észlelői hálózatra támaszkodó időkép.hu. A witmet.hu megyei bontású riasztást is közöl (az információk forrását nem adja meg a honlap).