Kiirtott, eltűnt erdők
A Sajó folyó mentén húzódó területen visszafordíthatatlan természetkárosítás történt, ezért fordultak az uniós szervhez. Úgy látják, az erdő kiirtása a kezelők, a hatóságok, valamint a magyar kormányzati szervek együttes mulasztása miatt következett be, mert nem biztosították a faállomány, valamint az ott élő, különösen védettnek számító állatfajok - például a nagy hőscincér, a farkasalma lepke, valamint a nagy tűzlepke - hatékony védelmét. Az elnök hozzátette: a folyóparti fűz-nyár ligetet jelenleg is illegális fakivágás tizedeli. Mindezek mellett véleményük szerint a valamikori girincsi nagyerdő megmaradt részét is kitermelik majd, ugyanis a TTT ökológusai és biológusai a napokban a helyszínen jártak és a fák törzsén tervezett fakivágásra utaló jeleket találtak.
A szervezet szerint a terület a Délbükki Erdészeti Igazgatóság kezelésében van, amely az állami tulajdonú Északerdő Zrt.-hez tartozik. Rencsiné Ágh Márta, a társaság szóvivője érdeklődésünkre közölte: a TTT Európai Bizottsághoz elküldött beadványról még csak informálisan szereztek tudomást, annak tartalmát nem ismerik. Egyelőre azt sem tudják biztosan, hogy a szervezet által kifogásolt erdőterület valóban az erdészeti igazgatósághoz tartozik, így a bejelentést egyelőre nem kívánják kommentálni.
Mint arról lapunkban korábban írtunk, a TTT tavalyelőtt a sajóládi, nemrég pedig az egyik Makkoshotyka fölötti magántulajdonú erdőterület ügyében fordult az unió illetékes bizottságához, mindannyiszor az ott történt természetkárosítás és az erdő nem megfelelő védelme ürügyén. A sajóládi ügyben hazánk figyelmeztetésben részesült, a második bejelentés még a vizsgálati szakaszban tart.