Aukciók válságos tavasza
A MissionArt most nyilvánossá teszi az árverezők által eddig titkosan kezelt limitárakat is - az aukciós ház képviselője a teremben jelzi, mi az az ár, ami alatt az adott műtárgy gazdája nem kíván megválni tulajdonától. Ettől a gyakorlattól már valóban csak egy nagy lépés választ el a Nyugaton régóta általánosan alkalmazott becsérték nyilvános meghatározásától, ami kifejezetten piactisztító hatású lenne nálunk is. A MissionArt a megcsappanóban levő közönség visszacsalogatása céljából tavaszi árverésén a jelenlevők között kisorsol egy Balla Béla-festményt is; a sorsjegyek árát pedig a Vakok Intézete javára ajánlja fel.
A következő napokban egyébként tetőzik a tavaszi aukciós szezon. Különösen megszenvedni látszanak a válságot a kortárs alkotók művei - az Abigail árverése például ilyen szempontból akár Waterloonak is nevezhető. De a gyűjtők által leginkább kedvelt korszakokból is kevés a mostanában felbukkanó jó mű, ami érthető: a beadók kétszer is meggondolják, hogy komoly értékeket kalapács alá vigyenek ilyen bizonytalan gazdasági periódusban.
A legszínvonalasabb kollekcióval ezúttal az amúgy is piacvezetőnek számító Virág Galéria mutatkozik be - a szokásosnál kevesebb képet számláló anyagban remek Vaszaryk, Egryk, Bortnyikok, Csernusok találhatók. A legmagasabb indulóáron (55 millió forint) Gulácsy híres A mulatt férfi és a szoborfehér nő című alkotása vár új tulajdonosra. A ház láthatóan a biztosra igyekszik menni: anyagából igyekezett gondosan kiszűrni az adott pillanatban nehezebben eladhatónak tetsző darabokat és az árazóceruza is valamelyest halványabban fog a korábbinál.
Komoly meglepetést tartogat az igényesnek mondott gyűjtőkör számára a BÁV kollekciója: egy ritka szép, Németországból hazatért Paál László-festményt kínál 20 milliós kikiáltási áron. A BÁV anyaga ettől eltekintve - akárcsak eddig - ezúttal sem a festmény, mint inkább az iparművészeti tárgy kategóriában erős.
A kisebb pénzű gyűjtők az Arte grafikai aukcióján költekezhetnek: a műtárgyjegyzékben például Szőnyi, Bálint Endre, Barcsay, Kondor Béla, Korniss, Kmetty, Ország Lili neve is szerepel - igaz, a legtöbb esetben sokszorosított grafikával.