Tévhitek a távhőárról?

A parlament döntése alapján 18 százalékra csökken a távhő áfája, a gázárcsökkenést pedig a kormány teljes egészében érvényesíttetné a távhődíjban. A központosított távhőár-csökkentés ugyanakkor nem mérsékli a pazarlást, és önkormányzati ellenállásba ütközhet. A felújítási támogatásért pedig nem tolonganak.

Egyre forróbb vita zajlik a távhőárakról. A parlament döntése alapján az általános áfanövelés mellett a parlament 20-ról 18 százalékra csökkentette a távhőszolgáltatás áfáját. Az indok a magyarázatokból leszűrhetően az, hogy ma a távfűtés drágább, mint a gázfűtés. Bajnai Gordon miniszterelnök szerint azt is igyekeznek elérni, hogy a várható gázárcsökkenés kedvező hatását a távhőcégek "csont nélkül" odaadják fogyasztóiknak.

Felsmann Balázs egykori szakállamtitkár, jelenleg a Force Motrice tanácsadó partnere nem érti, a fűtési módok közül miért épp a távhő áfáját kell csökkenteni. Számításaik szerint a távhőcégeknek és fogyasztóiknak már most is évi százmilliárdnyi extratámogatás jut: ha így is drágább a távhő, az szerinte az ilyen fűtési mód alacsony hatékonyságára utalhat. Felhívta a figyelmet, hogy korábban a kormány a Fidesz áfacsökkentési javaslatát azzal vetette el, hogy így adófizetői pénzből a távhőáron keresztül szociális helyzettől függetlenül minden fogyasztót támogatnának. (Bajnai Gordon egyszersmind a szociális energiatámogatások fokozatos leépítését tűzte ki célul.)

Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes az elemzést szakmailag tévesnek és valótlannak minősítette. Érvei szerint a környezetvédelmi szempontok miatt számos államban alacsonyabb a távhő áfája. Felsmann szemére veti, hogy a támogatások jó része nem a végfogyasztókhoz jut, amin az elemző - amíg szakállamtitkárként megtehette volna -, nem változtatott. A hatékonyság növekedésére azzal utalt, hogy a Főtáv eddig mindig kisebb mértékben növelte a hődíjat, mint amekkora gázáremelést el kellett szenvednie. Hónig Péter szakminiszter a vita kapcsán lapunknak úgy fogalmazott: pártolja az energiatakarékosság és -hatékonyság növelését eredményező támogatásokat, de üdvözli azt is, ha a távhőhasználók kedvezőbb helyzetbe kerülnek.

Szakértők szerint a gázár-csökkentést - ha tényleg lesz ilyen - a kormány nehezen fogja "csont nélkül" érvényre juttatni a távhőárban. Ennek megállapítása ugyanis a helyi önkormányzatok hatásköre. Igaz, hogy idéntől a kormánynak egy fajta vétójoga van, de ennek érvényesítése szakértőik szerint perekkel évekre elhúzható. Úgy tudjuk, a kormányban dolgoznak ennek javításán.

Távhős lakások július 30-ig pályázhatnak az Ökoprogram házon belüli távhőrendszer-felújítási támogatására. A felső határ lakásonként 77 ezer forint és a beruházás 50 százaléka, de ezt a helyhatóság vagy más "beszálló" tovább növelheti. Tavaly februári indulása óta az Ökoprogramra 2 milliárd forintnyi igény érkezett, ami bizonyosan jóval kevesebb a rendelkezésre álló keretnél. Az Ökoprogramhoz hasonló, illetve azzal némileg átszőtt Panelprogram jelenleg nem fut.

Most a távhőnek kedvez a kormány
Most a távhőnek kedvez a kormány
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.