A cégek szerint túl drága a gázuk
A MaTáSzSz jó döntésnek tartja a 18 százalékos kulcs bevezetését júliustól, de álláspontja szerint a csökkentés mértéke nem elégséges. Úgy vélik, rövid távon 5 százalékra kellene mérsékelni a távhő áfáját, miközben a gáz áfája a magas kulcsban maradna. A lényeg nem az abszolút szám, hanem az, hogy a gázár áfatartalmához képest a távhőé alacsonyabb legyen, mert ez kompenzálná a távhő piaci torzulások okozta versenyképességi hátrányát a gázzal szemben - tette hozzá.
A MaTáSzSz alelnöke elmondta: a több mint 80 százalékban földgázalapú távhőszolgáltatás versenypiacon működik, versenytársa a direkt gázfűtés. A versenyt viszont erősen torzítja az az Európában egyedülálló magyarországi helyzet, hogy a nagyfogyasztók (mint például a távhőt előállító erőművek) gyakorlatilag ugyanannyiért jutnak a gázhoz, mint a kisfogyasztók. Európa más országaiban szerinte legalább 50 százalékos különbség van a két ár között. A MaTáSzSz alelnöke aláhúzta: nem a magyar távhőrendszer alacsony hatékonyságú, hanem az azt körülvevő magyarországi szabályozórendszer. Ezt bizonyítja Győr, Kecskemét, Ajka és Oroszlány példája, ahol mivel a torzulások nem tudtak megjelenni, a távhőszolgáltatás versenyképes, minden alternatívát figyelembe véve a legolcsóbb fűtési mód.
László György szerint nem szabad összemosni a távhőszolgáltatáshoz kapcsolódó szociális problémát, a lakótelepi épületek problémáját és a távhőszolgáltatás versenyképességének kérdését. A MaTáSzSz ezek közül a versenyképességi szempontot képviseli, ennek érvényesülését kívánja előmozdítani - mondta az alelnök.