100 éven belül kihalhat a földi élővilág jelentős része
A Nature című brit tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint 100 éven belül kihalhat a földi élővilág jelentős része.
A becslések szerint a körülmények miatt a teljes élővilág mintegy 0,01 és 0,7 közötti százaléka hal ki évente, vagyis néhány száz éven belül a fajok 70-75 százaléka is eltűnhet. Ennek oka egyrészt az élőhely folyamatos csökkenése, valamint a különféle emberi tevékenységek, mint a halászat vagy a vadászat, és a klímaváltozás is gyorsítja a folyamatot.
Azt, hogy pontosan hány faj is él a Földön, nem tudják biztosan. A becslések szerint nagyjából két- és ötvenmillió között mozog az állatok, a növények és a gombák száma.
A tanulmány emlékeztet, hogy az utóbbi 550 millió évben legalább öt nagy kihallási hullám söpört végig az organizmusokon, a mostaniért azonban nem valamilyen természeti katasztrófa felel, hanem a Homo sapiens.
A kutatásban részt vevő Derek Tittensor tengebiológus szerint most az a legfontosabb, hogy a kormányok és a természetvédelemmel foglalkozó szervezetek összefogjanak és felmérjék a bolygón élő fajok számát.