Az ár levonul, de jön a belvíz
Kóthay László elmondta: árvízi védekezésre január 3-ig 90 millió, míg a belvíz elleni munkálatokra 53 millió forintot fordítottak. Az árvízi védekezésben hétfőn 606, míg a belvízkár elhárításán 243 ember munkálkodott.
A magyarországi folyók vízállásával kapcsolatban Kóthay közölte, hogy a Tisza Záhonynál, másodfokú árvízvédelmi készültség mellett tetőzött, és tegnap szintén elérte a legmagasabb vízállását a Kettős-Körös is. A Tisza középső szakaszán várhatóan „el fog laposodni az árhullám”, bár több helyütt védelmi készültséget rendeltek el. Szegednél azonban már valószínűleg a vízállás maximuma nem éri el a készültségi szintet. A hét közepétől azonban az előrejelzések szerint a folyó vízgyűjtő területén további csapadékra lehet számítani, ami újabb árhullámot okozhat.
A következő időszakban viszont komolyabban kell számolni a belvízzel. A víztükörrel elöntött területek nagysága ugyanis már meghaladja a 29 ezer hektárt, ám a talaj víztelí-
tettsége miatt ez, a hóolvadással párhuzamosan tovább növekedhet. A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén a tíz belvízvédelmi szakaszból hétben van érvényben belvízvédelmi készültség, és már 19 szivattyútelepet működtetnek, amelyek vasárnap két és fél millió köbméter vizet emeltek át a főbefogadókba. Felső-Szabolcsban, a Beregben, Szamos–Krasznaközben és Tisza–Szamosközben ugyancsak készültség van, és hat szivattyútelep éjjel-nappal üzemel, s ezek 24 óra alatt több mint egymillió köbméter belvizet emeltek át a befogadó folyókba.