Dől a lé! Brüsszel utalt
A Miniszterelnökség és az Európai Bizottság sikeres szerdai tárgyalásait követően a kormány kiküldheti az április 15. utáni időszakra vonatkozó számlákat - áll a kancellária közleményében. E szerint Brüsszel pénteken 150 milliárd forintot átutal (igaz: a korábban befogadott számlák után járó pénzek visszatartásáról eddig se volt szó).
Mint arról beszámoltunk, szerdán a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikáért felelős helyettes államtitkára, Vitályos Eszter Zsuzsanna folytatott megbeszéléseket uniós kollégáival a magyar ellenőrzési rendszer átalakításáról. A legfőbb kérdés az volt, az EU szakemberei elfogadják-e, hogy a kormányzat áprilisban a számlák ellenőrzését végző úgynevezett közreműködő szervezeteket (volt állami cégeket) a minisztériumba olvasztották.
A problémát a beolvasztással együtt járó áthelyezés okozta: az adminisztrációs munkatársak egy jelentős részét ugyanis aligha sikerül továbbfoglalkoztatni, miután a hivatalos közszférában nekik alacsonyabb juttatások járnak. Ezenkívül - mint az kiderült - gondot jelent, hogy a hivatalokban nem is lehet kormánytisztviselőként foglalkoztatni a középfokú végzettségű alkalmazottakat (holott a munka oroszlánrészét ők látták el). Azt továbbra sem tudni, valóban sikerül-e pótolni majd a kieső munkaerőt: ezt egyelőre ugyanis átcsoportosításokkal, különleges intézkedésekkel sikerült csak megoldani.
A Bizottság elkezdte vizsgálni az új rendszert, a kormány pedig - állítólag elővigyázatosságból – nem küldte ki az április 15. után keletkezett számlákat. Így Brüsszelnek nem kellett szankciót alkalmaznia, ám egy hónapon át nem is kértünk pénzt onnan. Vagyis: a pénzcsapot hivatalosan nyitva tartották, de mégsem hívtunk le onnan forrást.
A szakmai tárgyalások lezárását korábban Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára júniusra tette. A mostani nyitás gesztusnak is tekinthető, hiszen számtalan nyitott kérdés van, amire Brüsszelnek még valsózínűleg választ kell kapnia. Mint arról beszámoltunk, a szakmai államtitkárság csak a kormányalakítás után látta lehetségesnek, hogy válaszoljanak néhány fontos kérdésre. "A minisztériumok felállításának, valamint a belső struktúrák kialakításának időigényére tekintettel a Strukturális és Kohéziós Alapok programjainak végrehajtását érintő racionalizálások megtétele jócskán a nyári hónapokban várható" – írták korábban az uniós igazgatókat tájékoztatva.
A mostani közleményben a kancellária azt hangsúlyozza, hogy a kifizetések rendben zajlanak. A 2007–2013 közötti uniós költségvetési ciklusban a Magyarország rendelkezésére álló 8200 milliárd forintból eddig több mint 5500 milliárd forintot fizettek ki a pályázóknak – írják. Szerintük jó esély van arra, hogy a maradék 2700 milliárdot is kifizessük az elszámolási időszak végéig, vagyis 2015-ig.