Dugók és balesetek várhatóak az óraátállítás miatt

Az óraátállítás minden évben megviseli az emberek szervezetét, különösen igaz ez ősszel. Ilyenkor sokan napokig ingerültebbek, zaklatottabbak, és a hirtelen beköszöntő sötét délutánok csak tovább rontják a helyzetet.

A forgalmi adatok elemzésével foglalkozó Best Way Traffic Kft. megfigyelései szerint mindez hatással van a közlekedésre is: átmenetileg 2%-kal nőhet a közúti balesetek száma, és nagyobb forgalmi dugókra is számítani kell. Éppen ezért érdemes fokozott figyelemmel közlekedni az október 28-i óraátállítást követő napokban.
Az óraátállítást 1976-ban, gazdasági megfontolásból vezették be, mivel így a nyári hónapokban spórolni lehetett az energiával a közvilágításon.

Még nem késő
Budapest, 2010. március 26. Megkezdődik a nyári időszámítás. Az órákat 2010. március 27-ről 28-ra (szombatról vasárnapra) virradó éjjel 2-kor 3 órára kell előre állítani. Felvételünk Jung Péter budapesti órás műhelyében készült. MTI Fotó: Czimbal Gyula

Ma, a modern energiahálózatok és az automatikus közvilágítás korában ennek már nincsen jelentősége. Élettani hatása azonban bizonyítottan megviseli az emberi szervezetet. Ilyenkor az úgynevezett „jetlag”-hez hasonló jelenség figyelhető meg, azaz a valós idő és a belső idő egyfajta „elcsúszása”, amely pár napig megzavarhatja a napi ritmust, és fáradékonyságot, idegességet okozhat. Az állapot néhány napon belül elmúlik, addig is célszerű fokozottan odafigyelni a mindennapi teendők, különösen a közlekedés során, hiszen a balesetek nagy részét a feszült, figyelmetlen úthasználók okozzák.

„Az októberi óraátállítás hatással van a forgalomra is. Például aki október 26-án 17 órakor megy haza a munkából, még világosban autózik, kerékpározik, vagy halad át a zebrán. Hétfőn, 29-én azonban a 17 órai időpont már szürkületet, sötétet jelent ugyanazoknak a közlekedőknek. Az elmúlt években a telematikai rendszerünkkel gyűjtött adatokból világosan látszik, hogy az óraátállítás után átmenetileg lassul a közlekedés, 2%-kal több baleset fordul elő az utakon, és nagyobb dugók keletkeznek” – mondta el Szvétek Ferenc, a Best Way Traffic Kft. szakértője.

Mire fordítsunk fokozott figyelmet?

Az autókban lévő órákat ne menet közben állítsuk át, ez megzavarhatja a vezetést, hanem aznap, vagy akár indulás előtt. Mindig tartsuk a megfelelő követési távolságot. Főként a reggeli órákban, a rosszabb fényviszonyok mellett a reakcióidő is növekszik a váratlan helyzeteknél, emiatt jobban ügyeljünk az utakon. Figyeljünk másokra, legyünk előzékenyek.

Ha ritkán vezetünk sötétben, célszerű tudatosan készülni, tréningezni az esti vezetésre. Meg kell szokni a változó út- és fényviszonyokat. Ügyeljünk a motorosokra és a kerékpárosokra! Előfordul, hogy nem megfelelően kivilágított járművekkel közlekednek, a sötétben ez fokozottan veszélyes. Hasonló veszélyt jelentenek a szürkületben közlekedő gyalogosok, különös tekintettel a reggel iskolába tartó gyerekekre. Ajánlott a fényvisszaverő csíkok, mellények használata.

„Az óraátállítás hatásaihoz pár nap alatt alkalmazkodnak majd a közlekedésben részt vevők, így vissza fog állni a hétköznapi forgalom az utakon. Addig is fontos, hogy kellő körültekintéssel sokat tehetünk egymás biztonságáért, ezért próbáljunk az utakon is higgadtan, nyugodtan reagálni a felmerülő problémákra, így az átmeneti feszült időszak baj nélkül átvészelhető” – tette hozzá a szakértő.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.