A természet patikája házi kedvenceinknek
Immunerősítés és gondoskodás télen
Az állatoknak készült vitaminkészítményeket, immunerősítő szereket, melyek recept nélkül kaphatóak drogériákban, fitotékákban, különösen a változékony, hideg időben ajánlott alkalmazni házi kedvenceinknél.
Macskák és kutyák esetében is a kezdeti nátha, orrfolyás, köhögés esetén adható köhögéscsillapító és orrcsepp, ezek között vannak homeopátiás készítmények. Immunerősítő készítmények például a svédcseppek, vagy a természetes alapanyagú, kifejezetten az állatok számára készített porok. Kutyáknak nátha esetén ajánlott a tengeri sós orrcsepp, köhögésre pedig a lándzsás útifű szirup.
Téli hidegben, megfázás esetén tanácsos alkalmazni a házi patika alapelemeit: a mézet, hársfa-és kamillavirágzatot, ezek vegyítéséből kapott orvosság fecskendővel adható az állatoknak.
Ilyen kemény hidegben, mínuszokban, érdemes odafigyelni a négylábúak tappancsainak védelmére is, szarvas faggyús kenőccsel lehet bekenni őket.
Homeopátia és akupunktúra a megelőzésre
A homeopátiás készítmények - mint például az Echinacea csepp - az állatok védekezőképességének erősítésében és a megelőzésben segítenek, valamint az öngyógyítás fontos részét képezik. A gyógynövények és homeopátiás készítmények víztisztává feloldva adhatók.
A gyógynövényekből készült orvosságok inkább a kutyáknak ajánlottak, a cicák nem hajlandók fogyasztani a növényi kivonatokat, illóolajokat.
Az akupunktúrás fájdalomcsillapítás gyorsan hat a kutyákon is, de gyógyító ereje a rendszerességben rejlik, elsősorban mozgásszervi megbetegedések kezelésére alkalmas. Homeopátiás szerek szedése mellé azonban nem szabad kiegészítő terápiaként akupunktúrát alkalmazni, mert a két módszer semlegesítheti egymás jótékony hatását. A megelőzés egyik alappillére, hogy ugyan az influenza a gazdának kellemetlen, de kedvencének a véget jelentheti, ezért betegen fontos kerülni a simogatást.
A természet patikája
Hasmenés esetén széntabletta beadása, valamint egy napig tartó koplaltatás ajánlott kutyusoknak és cicáknak is. Ha azonban a hasmenés hányással párosul, orvoshoz kell vinni a házi kedvencet, aki folyadékot és vitaminkészítményt juttat be fecskendővel a beteg szervezetbe.
A székrekedésen segíthet a méz és lenmag keveréke, ebből az ételükbe lehet tenni néhány kanállal.
A köhögés enyhíthető, ha csészényi felvágott hagyma és barna cukor leszűrt keverékéből készített köptetőt adunk a négylábú páciensnek, ebből már napi egy kanál is hatásos gyógymód lehet.
Amikor állatorvos kell
Ha lázas az állat, akkor mindenképp állatorvoshoz kell fordulni. Megtanulhatja a gazdi a hőmérőzést, az állatot pedig hozzá lehet szoktatni, azonban ha kedvencünk nagyon levert, és már második alkalommal utasítja vissza az étkezést, hőmérőzés nélkül is tudhatjuk, hogy valószínűleg láza van. A kutya és macska testhőmérséklete jóval magasabb a miénknél, 39,5 fokig nincs hőemelkedés, lázról csak 40 fok felett lehet beszélni.
Lázcsillapító hatású, ha ecetes vízzel átitatott pamut ruhával végigdörzsöljük, majd belecsavarjuk az ebet. Ha a nátha, köhögés elhúzódik, és 3-4 nap alatt sem kezd javulni, akkor mindenképp fel kell keresni az orvost.
Humán készítmények kisállatoknak?
Gyakran hallani, hogy a gazdik humán gyógyszerekkel, embereknek készült fájdalomcsillapítókkal és gyulladáscsökkentőkkel kezdik el kezelni kutyájukat, macskájukat. Ez azonban életveszélyes dolog, mert az emberi gyógyszer kikészíti a vesét, a májat és gyomorvérzést okozhat.
A fájdalom-és lázcsillapítók közül a legveszélyesebb hatóanyagok a paracetamol és az ibuprofen. Míg a gyógynövényeknek, és homeopátiás készítményeknek nincs mellékhatásuk, addig a fájdalomcsillapító gyógyszerek igen károsak lehetnek. Nagy probléma az is, ha a tulajdonosok jóval magasabb – például embereknek való - dózisban adják az orvosságot kedvencüknek, így az egyébként nem mérgező szer is toxikussá válik.