Van tervünk a görög kilépésre
Van „készenléti terv” arra az esetre, ha Görögország kilépne az eurózónából – mondta lapunk kérdésére a Brüsszelben tartózkodó Nátrán Roland, a pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár a görög válsággal kapcsolatban. Ugyanakkor hozzátette: a görög bankokkal nincs hazánknak közvetlen kapcsolata, és görög államkötvények sincsenek nagy számban a magyar állam birtokában, de azt elismerte, hogy közvetett módon a görög helyzet romlása a periféria országaira, így Magyarországra is hatással lesz.
Biztonságosnak látja az ország finanszírozhatóságát a helyettes államtitkár, s többek között utalt arra, hogy a három évvel ezelőtt kirobbant válság idejéhez képest most a jegybank jóval nagyobb, 36-40 milliárd euró valutatartalékkal rendelkezik. Leszögezte azt is: a bankok tőkemegfelelése is erős, a pénzügyi szektor jó állapotban van. Szerinte segíti helyzetünket az is, hogy küszöbön áll az IMF-megállapodás. Nátrán Roland szerint a magyar helyzet stabil, de figyelni kell a forint helyzetét a lakosság és az önkormányzatok nagyarányú, svájci frank alapú hitelei miatt. Mint mondta: az ország most viszonylag magas hozamok árán (középtávú papírokra 8 százalékot kell fizetni) tudja magát finanszírozni, de a Nemzetgazdasági Minisztérium számításai szerint jóval 10 százalék fölötti hozamokat is elbír a magyar állam.
Nátrán Roland azt is kifejtette: szerinte az uniós pénzügyminiszterek június 22-i ülése az Európai Bizottság javaslata alapján feloldja majd a 2013-as kohéziós pénzügyi kötelezettségvállalások részleges zárolását. Sőt, mint mondta, reményeik szerint 2013-ra teljesen kikerülünk a túlzottdeficit-eljárás alól. Nátrán Roland szerint a frissített konvergenciaprogram ugyanis fenntartható módon az unió által előírt három százalék alatt tartja a hiányt, és ezt a helyettes államtitkár szerint a bizottság is elismeri majd május végi ajánlásaiban. Reményei szerint a bizottság kevésbé statikusan kezeli majd a magyar kiigazító intézkedéseket, és figyelembe veszi, hogy az alternatívák negatívabb hatást érnének el.
Nátrán Roland elmondta: május végén szavaz az Országgyűlés a jegybanktörvény módosításáról, amely az IMF-hiteltárgyalások feltétele. Jelezte: az Európai Bizottsággal ellentétben az Nemzetközi Valutaalap még nem jelezte a tárgyalás megkezdésével kapcsolatos álláspontját. Elismerte, a Monetáris Tanács végrehajtó jogkörei és a testület létszámának növelésének lehetősége képezik még vita tárgyát, s ezek még a tárgyalások során is felmerülhetnek, de nem tervezik a jegybanktörvény ilyen irányú módosítását. A helyettes államtitkár várakozásai szerint a megbeszélések a gazdasági növekedésre koncentrálnak majd.