Uniós pénzek: bocs, hogy kiderült
Elnézést kért az uniós támogatások leállíásáról szóló levelével okozott kellemetlenségért az unió egyik hazánkkal foglalkozó bürokratája – írja az MNO.hu. A kormányközeli lap is elkapott egy levelet, amely szerintük arról szól, hogy a bizottság mindössze további információkat kér, és még egyszer hangsúlyozza: szó sincs a kiutalások leállításáról. A levélről szóló hírre a miniszterelnökség kommunikációs ügynöksége hívta fel munkatársunk figyelmét.
Mint arról korábban beszámoltunk, azt követően, hogy a 444.hu a támogatások leállításáról írt, a kabinet elismerte, hogy nem küldönk ki április 15. utáni számlákat Brüsszelnek. Az ok, hogy az uniós pénzek elosztási rendszere után a felhasználást ellenőrző intézményeket (a számlákat ellenőrző, befogadó, a kifizetések jogosságát megítélő) állami tulajdonú közreműködő szervezeteket is beolvasztották a minisztériumokba. Addig, amíg az unió nem győződik meg arról, hogy az új rendszer jól működik, Magyarország nem hívja le a pénzeket - vagyis nem azért nem kapunk pénzt, mert az EU nem ad, hane, mert mi nem kérünk.
Lehet, nem is tudnánk. A közreműködő szervezeteknél ugyanis jelenleg nem azzal vannak elfoglalva, hogy számlákat és teljesítéseket igazoljanak le. Az itt dolgozó kétezer fős apparátusnak a napokban kell eldöntenie: elfogadja-e, hogy a magánszférában megszokott fizetések után az államit kapja. A szakemberek egy része valószínűleg nemet mond majd. Azt ugyanis a Népszabadság kérdésére válaszolva Csepreghy Nándor, a területért felelős helyettes államtitkár is elismerte korábban: van akinek nem tetszik például, hogy a korábbi kétmilliós cafeteria-kerete évi kétszázezresre csökkenne. (Információnk szerint van olyan szakember, akinek a jövedeleme a jelenlegi harmadára csökkenne.)
Vagyis: az a kérdés, hogy ki hagyja jóvá a benyújtott számlákat, marad-e elegendő megfelelő felkészültséggel rendelkező szakember a szűrésre. Úgy tudni: áprilisban igencsak lelassult az ellenőrzési szisztéma is – hiszen nem csak azt nem tudják az emberek, maradnak-e vagy mennek, de azt sem: ki, miről dönthet valójában. Így nem csak arról van szó, hogy önkéntes vállalás alapján nem küldjük ki a számlákat, de az is elképzelhető, hogy ha kiküldhetnénk se lenne mit.