Újra itt a Nemzetközi Energia Ügynökség

A négyévenként esedékes felülvizsgálat jegyében újra Magyarországon jártak a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szakemberei. Együttműködésük ugyanolyan harmonikusnak tetszik a Fidesszel, mint négy éve az SZDSZ-szel.

2010. november 8. és 12. között tartózkodott Magyarországon a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Nemzetközi Energia Ügynökségének (Organisation for Economic Co-operation and Development International Energy Agency - OECD IEA) szakértői csoportja - közölte lapunkkal a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).

A tagországok nemzetközileg is elismert energetikai szakembereinek 12 fős csoportja a szokásos négy éves felülvizsgálatra érkezett Budapestre. Munkájuk során felmérték az energetikai szektorban az elmúlt időszak során lezajlott változások és fejlesztések irányát és eredményeit, értékelték a jelenleg érvényben lévő energiastratégiában foglaltak megvalósulását. Az általános felülvizsgálat célja független szakmai értékeléssel segíteni a tagországok energiapolitikájának megvalósulását.
 
Az IEA 2010-ben ismét részletesen felmérte és véleményezte a magyar energiapolitika megvalósulását. A független szervezet pártatlan szakértői által végzett részletes felmérés eredménye rendkívül fontos lehet Magyarország nemzetközi elismertségének javításában - véli a tárca. A minisztérium szerint a vizsgálat tapasztalatai alapján készült ajánlások segítséget nyújthatnak a magyar energiapolitika jövőbeni irányvonalainak meghatározásában. A bizottság ajánlásai ugyanakkor segítséget nyújthatnak a jelenleg is kidolgozás alatt álló hosszú távú, 2030-ig szóló magyar energiastratégia véglegesítéséhez.

Az OECD IEA tagországainak energetikai szakembereiből és az IEA titkárságának munkatársaiból álló bizottság az értékelési folyamat első elemeként egy részletes iránymutatással kísért kérdőív kitöltését kérte. Ezt követően 2010. november 8-tól egy hétig az érintett szervezetek képviselőivel folytattak helyszíni megbeszéléseket.

A bizottság tagjai találkoztak a kormányzat képviselőivel, a Magyar Energia Hivatal munkatársaival, megbeszéléseket folytattak iparági szereplőkkel, fogyasztóvédelmi szervezetekkel és szakmai szövetségek képviselőivel is - közli az NFM. A kérdőívre adott válaszok és a szerteágazó helyszíni felmérések alapján készül el annak a részletes jelentésnek tervezete, amelyet várhatóan a 2011 februárjában, Párizsban megrendezésre kerülő IEA ülésen vitatnak meg és fogadnak el. A vizsgálat eredményeit könyv formájában 2011 során publikálják.
 
A vizsgálóbizottság munkájában megfigyelőként először vett részt egy nem IEA tagország - Kína - képviselője - zárja sorait az NFM.

 

Sajtótájékoztató Kókáékkal

Lapunk adatai szerint az IEA négy évvel ezelőtti felülvizsgálata kapcsán 2007. áprilisában ismertették az eredményeket. A sajtótájékoztatót Claude Mandil akkori IEA-vezér mellett Felsmann Balázs, az akkor a liberális Kóka János által irányított tárca szakállamtitkára tartotta. Az IEA négy évvel ezelőtti javaslatainak többsége ma is aktuális, ugyanakkor alapvetően beleilleszkedik az egykori liberális párttól a most kormányzó Fideszig terjedő mindenkori magyar energiapolitikába.

Az IEA négy évvel ezelőtti javaslatai szerint minél több csövön érkezik hozzánk a gáz, annál jobb. (Habár ez nem egyezett az akkor ellenzéki Fidesz Déli áramlat-ellenes politikájával, a jobbközép erő kormányra kerülve a Nabucco mellett az orosz vezetéktervet is támogatásáról biztosította, több más lehetőség mellett.) Eddig egyik cső sem épült meg.

Az IEA négy éve bírálta a gázárakba épített támogatásokat. Ennek a liberálisok által kialakított, szociális alapú rendszerén egyelőre a Fidesz-kormány sem változtatott. Igaz, nyilatkozataik szerint ezt hamarosan kiváltanák épületfelújítási támogatásokkal, ami messzemenőkig egyezhet az IEA által kívánatosnak tartott megoldásokkal.

Az IEA négy éve aggályait fejezte ki a tekintetben, hogy valóban a stratégiai gáztárolás jelenti-e a legolcsóbb megoldást. A tároló megépült és azóta is üzemel.

Claude Mandil abbéli reményének is hangot adott, hogy Magyarországon csökken a gázfelhasználás aránya. Ez ugyan eddig nem történt meg, de a Fidesz ezt is célként tűzte ki. Ennek egyik biztosítéka lehet az atomenergia, amit az IEA szintén előtérbe helyezne. Ez sokkal inkább belefér a Fidesz, semmint a tárcát négy éve irányító liberálisok világképébe. (Igaz, utóbbiak e kérdésben már akkor meghátráltak.)

Úgyszintén szorgalmazták az árampiacon az állami Magyar Villamos Művek, a gázpiacon pedig az E.ON nagykereskedelmi erőfölényének csökkentését. Ez eddig nem történt meg, és a Fidesz látványosan kiáll az MVM pozícióinak megőrzése mellett.

Az IEA szintén szorgalmazott több vízierőművet hazánkban. Ennek teljesítése a negyedszázados, ideológiai alapú össznemzeti ellenállás miatt sem akkor, sem most nem valószerű.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.